Fenechiu (PNL): Acum nu se pune problema majorării vârstei de pensionare. Probabil trendul european va afecta și România
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat că, în prezent, Guvernul nu are pe agenda sa creșterea vârstei de pensionare, deși există un trend european în această direcție și presiuni generate de raportul dintre numărul de angajați și cel al pensionarilor.
Întrebat dacă s-ar putea lua măsura creșterii vârstei de pensionare pentru toate categoriile, Fenechiu a spus că nu a participat la o asemenea discuție și că, din câte știe, „nu este o prioritate a Guvernului în momentul ăsta”.
El a subliniat că, în principiu, o eventuală creștere a vârstei de pensionare nu este o măsură politică, ci una dictată de studiile actuariale și de sustenabilitatea bugetului de pensii: Dacă o să ai cinci milioane de salariați și șapte milioane de pensionari, cu siguranță o să faci o măsură de genul ăsta. Nu sunt măsuri pe care le visează premierul, sunt niște măsuri dictate de studii. Tu trebuie să-i garantezi pensia celui care a intrat în pensie și să te asiguri că bugetul o poate susține.
Fenechiu a amintit că în Germania vârsta de pensionare este de 67 de ani, iar în Franța de 63, și că „probabil trendul va afecta și România”. Totuși, el a precizat: Astăzi, la cum arată lucrurile, cu măsurile luate de Guvern și în contextul în care cheltuielile publice sunt controlate, nu cred că se pune problema majorării vârstei de pensionare.
Senatorul a comentat și declarațiile premierului Ilie Bolojan privind posibila creștere a vârstei de pensionare pentru toate categoriile: Da, Ilie Bolojan e un om care spune lucruri şi spune că lucrurile pot arăta şi mai prost, în situaţia în care nu vor arăta bine. El vine şi spune: Vin să fac o reformă, dacă voi îmi staţi în picioare şi nu mă lăsaţi s-o fac, o să plec eu, dar cine vine poate să vă ducă vârsta de pensionare mai sus, impozite mai mari, pentru că fiecare creştere a deficitului înseamnă măsuri mai dure ulterior, a mai afirmat Daniel Fenechiu.

