Femeie abuzată fizic de soțul de care voia să divorțeze, în Argeș. Victima obținuse ordin de protecție, dar fără dispozitiv de monitorizare. Agresorul, arestat pentru 30 de zile
Încă un caz de violență împotriva femeii arată că poliția gestionează cu greu și, de multe ori, tardiv astfel de situații. De această dată, agresiunea a avut loc în comuna Bogați, din Argeș, unde o femeie a fost abuzată fizic de soțul de care voia să divorțeze. Victima obținuse în instanță ordin de protecție, iar agresorul a fost arestat pentru 30 de zile.
Anchetatorii au stabilit că bărbatul a așteptat-o pe soția lui în parcare, a forțat-o să urce în mașină și să se deplaseze la locuința lui, unde ar fi bătut-o. După agresiune, bărbatul a plecat. Femeia era în proces de divorț cu acesta și obținuse un ordin de protecție pentru 12 luni, de la Judecătoria Topoloveni. Astfel, agresorul nu avea voie să se apropie de soție sau de locuința acesteia. Însă măsura nu includea și brățara de monitorizare electronică.
Victima: Ajunsă în curtea casei, m-a tras de păr de la mașină până în casă. Mă amenință tot timpul că mă omoară. Am fost salvată promițându-i că mă întorc și aduc și copiii.
După incident, polițiștii l-au găsit pe agresor și l-au reținut pentru 24 de ore. Vecinii și rudele suspectului știau că acesta își bătea soția.
Bărbatul a fost arestat pentru 30 de zile și este cercetat pentru încălcarea ordinului de protecție, violență în familie și lipsire de libertate în mod ilegal.
Florin Popa, purtător de cuvânt, IPJ Argeș: Bărbatul a fost depistat pe raza localității de domiciliu. Față de bărbat era emis un ordin de protecție încă din iunie 2025, însă ordinul de protecție nu era însoțit și de măsura monitorizării electronice.
Polițiștii continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror.

