Familia Regală a participat la Târgul Horticulturii Bucureştene. Majestatea Sa Margareta a cumpărat flori şi a stat de vorbă cu horticultorii
Târgul îşi deschide porţile an de an în preajma zilei de 10 Mai, sărbătoare naţională care a fost aniversată prin concert al Cameratei Regale, la Ateneul Român, pe scena căruia au urcat nume mari ale muzicii internaţionale.
Târgul de la Agronomie este o celebrare a naturii unde peste 100 de producători de plante au etalat standuri diversificate, pentru ca vizitatorii să poată admira frumusețea horticulturii în toate formele ei. Pentru mulţi dintre ei a fost o surpriză să se înâlnească în târg cu Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române, care a oferit înaltul patronaj evenimentului. Pasionată de flori, Majestatea Sa a pus întrebări şi a achiziționat plante. Bujorul este floarea preferată a Majestăţii Sale Margareta.
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române: (n.r. Ați făcut campanie pentru ca bujorul să devină floare națională.) Toată lumea a făcut, și în Spania, am plantat niște bujori din țara noastră la Madrid. Şi s-au prins, așa știu că merg bine, nu am auzit altceva.
După ce a stat de vorbă cu horticultorii, Familia Regală s-a relaxat pe o prispă ţărănească, reconstituită de studenţii de la Facultatea de Peisagistică, şi a aflat cum produceau țăranii untul, pe vremuri.
Dr. Florin Stănică, prorector USAMV: Începutul lunii mai îl dedicăm Zilei Regalității. Pe lângă plante, flori, bulbi, material săditor, smochini, kiwi, sunt și foarte multe standuri cu preparate, cu produse din legume, din fructe.
Anul acesta, Familia Regală a sărbătorit ziua de 10 mai la Ateneul Român, alături de artiști români și străini.
Anul acesta se împlinesc 10 ani de când ziua de 10 mai este sărbătoare națională, iar Familia Regală sărbătorește an de an, pentru că în această zi, în 1877, a fost proclamată Independența României.
Raluca Ouatu, director artistic al Cameratei Regale: Alături de noi o avem astăzi pe violonista Mihaela Martin, care nu mai are nevoie de nicio prezentare, violonistul Michael Barenboim, care este fiul celebrului dirijor Barenboim, şi nu în ultimul rând pe dirijorul Constantine Orbelian, un artist nominalizat cu patru premii Grammy.
Plecată de 40 de ani din România, Mihaela Martin este acum o artistă de talie internaţională care a colaborat cu mari orchestre ale lumii.
Mihaela Martin, violonistă: Mă simt foarte bine revenind pe scena Ateneului Român, un fel de a doua casă, o scenă pe care cânt de la 12 ani şi mă bucur că voi cânta la această aniversare regală.
Din cauza campaniei electorale, Familia Regală a anulat Garden Party, organizată tradițional de 10 mai.

