Expoziția „Dușmance ale poporului”, dedicată femeilor victime ale represiunii comuniste, ultimele zile de vizitare
Expoziția „Dușmance ale poporului”, dedicată femeilor victime ale represiunii comuniste din România, mai poate fi vizitată până la data de 𝟏𝟓 𝐟𝐞𝐛𝐫𝐮𝐚𝐫𝐢𝐞, la Muzeul Național de Istorie a României.
Proiectul curatorial aduce în fața publicului portretele a 71 de femei care au fost reținute în perioada comunistă din motive politice și etichetate de regimul comunist drept „dușmani ai poporului”. Motivele au fost dintre cele mai diverse: legături reale sau presupuse cu Occidentul, acuzații de „înaltă trădare”, participarea la rezistența anticomunistă din munți, opoziția față de confiscarea pământurilor în timpul colectivizării sau, în numeroase cazuri, simplul fapt că erau mame, soții, fiice ori surori ale unor persoane considerate periculoase de către regim.
O secțiune distinctă, intitulată „Cele mai tinere deținute”, prezintă cazuri tulburătoare ale unor fetițe care au cunoscut detenția politică încă de la naștere, venind pe lume în închisoare, unde mamele lor fuseseră arestate însărcinate. De asemenea, expoziția reconstituie aspecte ale regimului penitenciar din închisorile de femei, prin intermediul fragmentelor din memorialistica detenției și al unor obiecte realizate în timpul captivității.
Turul virtual, realizat de Zona 3D, este disponibil aici.
Expoziția „Dușmance ale poporului” este un proiect al Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței.
Curator: Virginia Ion
Design expozițional: echipa coordonată de arhitecții Cosmina Goagea și Constantin Goagea (Zeppelin Design).

