EXCLUSIV Administratorul clădirii, despre liftul căzut la Ministerul Transporturilor: Miercuri s-a intervenit asupra ascensorului. În nota de intervenție totul era în regulă

21 May 2026, 14:00 (actualizat 21 May 2026, 15:39)

Un lift în care se aflau şapte persoane a căzut în gol în această dimineaţă, la Ministerul Transporturilor. Vlad Secăreanu, directorul firmei care administrează clădirea, a precizat într-un interviu exclusiv pentru TVR Info că miercuri s-a intervenit asupra ascensorului, iar în nota de intervenție ”totul era în regulă”.

”În data de 20, ieri, s-a intervenit asupra asupra liftului în cauză. Noi avem o un contract de mentenanță cu Kronlift, cei care se ocupă de mentenanța acestor lifturi din Palatul CFR. Ieri s-a înlocuit întinzătorul cu greutate pentru limitator de viteză. Asta s-a înlocuit ieri. Am nota de intervenție, este în regulă, au dat drumul la lift”, a precizat Vlad Secăreanu, directorul GEIP Palat, administrator, clădirea Ministerului Transportului, într-un interviu exclusiv pentru TVR Info.

Întrebat despre incidente anterioare, Secăreanu a declarat că este posibil să fi existat probleme la lift, dar ”nu incidente de acest gen”.

”Acum câteva zile, din câte știu, și de asta i-am chemat pe cei de la Kronlift să le verifice. A schimbat și uitați ce s-a întâmplat. Nu știu dacă au făcut o lucrare bună sau nu. Dacă a căzut liftul, presupun că nu a fost bună. Contractul e de mulți ani făcut și ei se ocupă de tot. Am moștenit contractul acesta”, a adăugat el.

Secăreanu a precizat că nu s-au sesizat nereguli legate de intervențiile firmei care se ocupă de mentenanță. De asemenea, administratorul a mai explicat că lifturile sunt vechi și necesită să fie schimbate.

”Din câte știu până acuma și-au făcut treaba ok. Eu, de când am venit aici director general, în societatea asta, am spus din prima că vreau să schimb lifturile prima dată. Acum, în bugetul pe anul acesta a fost prinsă înlocuirea a două lifturi, că nu pot mai mult pe an”, a explicat Secăreanu.

”Am primit vestea ca un trăznet”

Legat de etajul de la care a căzut liftul, administratorul a afirmat că ”este un mister”, însă a precizat că dacă ascensorul se prăbușea de la etajul opt, consecințele erau mult mai grave.

”Este un mare mister. Unii zic că de la opt, unii zic că de la șapte. Dacă dacă acel lift cădea de la etajul opt vă dați seama că nu mai vorbeam acuma despre un picior luxat sau un picior rupt, vorbeam despre altceva. Din câte știu, din câte am auzit, cei care erau în lift s-au urcat de la etajul opt și, de la etajul opt când a pornit, a pornit cu anumite zgomote, dar nu a căzut liftul. La mezanin a căzut în gol circa 3 metri. Am dat ordonanță să închidă toate lifturile. Oricum liftul acela este sigilat până la finalizarea anchetei”, a explicat Secăreanu.

Vlad Secăreanu a mărturisit că vestea a venit ”ca un trăznet”.

“Eu sunt pentru oameni. Nu-mi place, sunt pentru siguranța oamenilor. Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat. Le doresc multă sănătate celor implicați în incident și sper să fie totul bine. Normal că m-am speriat, eram aici la birou”, a transmis el.

Un lift în care se aflau şapte persoane a căzut în gol în această dimineaţă, la Ministerul Transporturilor, care are sediul în Palatul CFR din Bucureşti. Din cauze încă necunoscute, dar care urmează să fie stabilite, cabina ascensorului s-a prăbuşit de la mezanin la parter. Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a declarat la TVR Info că nicio persoană nu prezintă leziuni care să îi pună viața în pericol.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite