Exclusiv. Vasile Dâncu: Ion Iliescu rămâne o personalitate veritabilă a istoriei noastre, chiar și după moarte
Vasile Dâncu, profesor universitar, vicepreședinte al PSD și fost ministru al Apărării, a comentat într-o ediție specială pe TVR Info, moderată de Loara Ștefănescu, moștenirea politică și simbolică a fostului președinte Ion Iliescu, decedat la 5 august 2025.
„Ion Iliescu a spus că o să iasă din politică doar cu picioarele înainte. Nici cu picioarele înainte nu ieși din politică atunci când ești o personalitate veritabilă. Și din acest punct de vedere, Ion Iliescu se vede că a fost și rămâne un personaj important, o personalitate a istoriei noastre.”
Dâncu a subliniat că reacțiile și tensiunile politice generate de dispariția lui Iliescu sunt explicabile, date fiind simbolurile pe care fostul lider le-a reprezentat în spațiul public.
„Faptul că a produs un scandal în acest moment, o criză în coaliție, este aproape normal. Pentru că el a fost multă vreme o memă pentru dreapta politică. A fost, în același timp, un țap ispășitor. Eu cred că, într-o oarecare măsură, noi, întreaga societate – și stânga, și dreapta – am căutat în Ion Iliescu să punem toate slăbiciunile noastre, toate nerealizările noastre. A fost foarte simplu să le trimitem în spatele acestui personaj.”
Tensiuni în coaliție, dar guvernarea continuă
Întrebat despre reacția USR, care a anunțat că nu va participa la funeraliile de stat, și despre eventualele tensiuni în coaliție, Dâncu a răspuns:
„Cred că se va merge mai departe cu această guvernare. Nu cred că este un impediment major.”
Testamentul politic: solidaritate și reconstrucția stângii
Rugat să definească ceea ce ar putea fi considerat testamentul politic al lui Ion Iliescu, Dâncu a afirmat că acesta este legat de nevoia de solidaritate și echitate socială, în contextul unei Românii încă marcate de inegalități.
„Eu cred că testamentul lui este legat mai degrabă de nevoia de stânga pentru o Românie care încă este săracă. O nevoie de stânga care încă are zone subdezvoltate, care are încă mari insule de sărăcie și care trebuie să se maturizeze și în democrație.”
„Cred că mesajul lui trebuie să fie pentru noi, cei care suntem de stânga, de centru-stânga, să revenim la ceea ce înseamnă solidaritate, la echitate socială și la programe de dezvoltare pentru România.”
Dâncu a povestit că în ultimii ani de viață, Iliescu sublinia deseori importanța canalizării emoției publice în scopuri constructive:
„Ceea ce ne cerea Ion Iliescu și cred că este un lucru foarte bun, și în ultimii lui ani, este aceea să folosim pozitiv emoția pentru cauza noastră de stânga, nu pentru cauze populiste și pentru alte lucruri, pentru electoralisme. Acesta este un lucru pe care mi l-a spus personal când lucram la un moment dat la programul partidului.”
Iliescu, un simbol și un reper ideologic pentru PSD
Potrivit fostului ministru al Apărării, PSD a fost forțat să evolueze în timp, dar nu în opoziție cu Iliescu, ci ca răspuns la schimbările din societate:
„Partidul Social Democrat a fost nevoit să se schimbe, nu s-a schimbat doar ca să nu semene cu Ion Iliescu, ci pentru că se schimba țara, se schimba realitatea, configurația politică.”
În opinia sa, reconstrucția stângii trebuie să pornească de la idei și de la sprijinul intelectualilor:
„Am uitat că stânga are ca motor principal ideile și intelectualii. Solidaritatea și mesajul intelectualilor duc o societate înainte. Acest lucru trebuie să-l readucem. Să încercăm să aducem cât mai mulți tineri și să venim cu un mesaj apropiat de oameni.”
Moștenirea fundamentală: drumul euroatlantic și datoria statului
În concluzie, Dâncu a subliniat că moștenirea esențială a lui Ion Iliescu este plasarea fermă a României pe drumul euroatlantic:
„Rămânem cu calea dreaptă, aceea a drumului euroatlantic pe care ne-a plasat Ion Iliescu. Sigur, alături de liderii opoziției, prin discuția de la Snagov, prin acel proiect de la Snagov. Asta este lucrul cel mai important.”
El a adăugat că, odată cu dispariția fostului președinte, statul și justiția trebuie să-și asume responsabilități clare legate de perioada postcomunistă:
„Acum Ion Iliescu nu mai este țapul ispășitor viu și va trebui ca justiția, care ne cere privilegii și pensii mari și salarii imense, să arate că funcționează și că onorează funcția ei cu niște decizii – inclusiv în ceea ce privește aceste umbre ale istoriei.”

