EXCLUSIV Traian Băsescu despre dotarea armatei: În fața unei drone, ori e un tanc Abrams, ori un tanc românesc… face tot atâtea parale
”Vom ajunge în scurt timp sa fim capabili să ne apărăm securitatea”, susține fostul președinte Traian Băsescu, invitat într-o Ediție Specială, la TVR Info, marți seara.
Traian Băsescu, fost președinte al României: De asta am spus de cinci-șapte ani… trebuie să fie posibil așa ceva (înarmarea Europei – n.r.). Lansăm sateliții ca să avem informații și trebuie să investim în echipamente de ultimă generație. Mă uitam la discuțiile legate de programul SAFE, vrem tancuri Abrams sau tancuri germane… foarte bine, dar și România a făcut tancuri, iar acum poate să continue să facă. Împrumută sau cumpără tehnologia pe care nu o are, dar face tancurile la Mizil sau la București, unde le făceam înainte la Uzina Mecanică. În fața unei drone, ori e un tanc Abrams, ori un tanc românesc… face tote atâtea parale. Deci trebuie o gândire foarte elastică și capabilă să vadă evoluțiile tehnologice în desfășurare.

