Românii din Spania întind o mână de ajutor sinistraților din Turcia și Siria. Mario, cel mai tânăr voluntar: “Am văzut că toate edificiile erau pe jos, copiii erau dedesubt și au rămas fără mamă și fără tată”
Așa arată solidaritatea. Zeci de oameni așteaptă să le vină rândul pentru a face bine.
“Am adus haine groase pentru că este foarte frig și mâine o să aducem mâncare.“
“– Ați adus medicamente?
– Da, medicamente, pamperși, pături.“
Centrul Cultural din Coslada este un adevărat furnicar.
În mai puțin de o oră s-au strâns munți de ajutoare pentru sinistrați. Voluntarii muncesc fără oprire pentru a selecta și împacheta toate produsele primite.
Aici l-am cunoscut pe Mario. Are 8 ani și este cel mai tânăr voluntar.
Mario: “Am văzut că toate edificiile erau pe jos și copiii erau dedesubt și au rămas fără mamă și fără tată.“
Gabriela, voluntară: “Dintr-odată au început să vină foarte multe pachete și am început să le separăm – alimente, haine.“
Acțiunea a durat doar două ore, iar cutiile au ajuns până în tavan.
Augustin Gonzalez Plasencia, consilier la Primăria Coslada: “În afară de faptul că am aprobat o sumă de bani pe care primăria din Coslada o va trimite în Turcia și Siria, am decis, după numeroasele solicitări, să organizăm această strângere de ajutoare.”
Toate pachetele vor ajunge luni într-o hală industrială închiriată de Ambasada Turciei, de unde vor pleca mai departe spre cei afectați de cutremure.

