Exclusiv | Rogobete: Salariile rezidenților din spitalele private vor fi plătite de aceste unități, nu de stat
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că spitalele private vor prelua, din această toamnă, plata salariilor medicilor rezidenți care își desfășoară activitatea în aceste unități. Măsura intră în vigoare de la 1 septembrie 2025, potrivit declarațiilor făcute la TVR Info, în emisiunea „Prim Plan”.
„Până acum, Ministerul Sănătății plătea salariile medicilor rezidenți care prestau servicii medicale în spitalele private. Mie nu mi s-a părut corect acest lucru. Salariul trebuie plătit de instituția în care se face efectiv activitatea”, a explicat ministrul Alexandru Rogobete.
Acesta a precizat că rezidențiatul în clinici private rămâne o opțiune „excelentă”, dar cheltuiala trebuie asumată de angajatorul real, nu de bugetul de stat.
„Reprezentanții spitalelor private au înțeles și acceptat acest principiu. Așadar, începând cu luna septembrie, salariile medicilor rezidenți care își desfășoară activitatea în spitale private vor fi plătite de acele spitale”, a adăugat ministrul.
Măsura vine în contextul unor discuții mai ample despre echitatea între sistemul public și cel privat de sănătate, dar și despre responsabilitatea financiară în ceea ce privește formarea tinerilor medici.

