Ministrul Sănătăţii: Orice medic angajat la spitalul public îşi va face prioritar contractul cu CNAS în mediul public

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat duminică, la Râmnicu Vâlcea, că legislaţia va fi modificată astfel încât medicii angajaţi în spitalele publice să-şi facă contractele cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate prioritar în mediul public şi astfel să nu mai poată să direcţioneze pacienţii de la stat către privat pentru diferite analize sau tratamente.

De la 1 iulie, ne putem trata în spitalele private și cu banii din asigurările publice de sănătate. Argumente pro și contra

De luna viitoare, ne vom putea trata în spitalele private și pe banii statului. Guvernul a aprobat ordonanță de urgență prin care pacienții asigurați la sănătate vor suporta doar o parte din costurile operațiilor, printr-o contribuție personală. În timp ce Executivul susține că este normal ca banii să urmeze pacientul, social-democrații acuză Guvernul Cîţu că deturnează banii publici.

Avocatul Poporului a sesizat CCR privind neconstituţionalitatea ordonanţei de urgenţă care vizează sistemul sanitar

Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constituţională privind modificările aduse sistemului sanitar prin OUG nr. 25/2020, despre care spune că "sunt în contradicţie cu Constituţia şi afectează grav dreptul la sănătate al cetăţenilor români", transmite News.ro. Potrivit Avocatului Poporului, faptul că iniţiatorul ordonanţei a omis să solicite şi să obţină avizul conform al Comisiei interministeriale pentru suport tehnic atrage neconstituţionalitatea întregului act normativ.

Liberalizarea programelor naţionale de sănătate, adoptată. Competiţie între spitalele publice şi cele private

Printre cele 25 de ordonanțe adoptate aseară, se află și cea privind liberalizarea programelor naţionale de sănătate. Va fi competiţie directă între spitalele publice şi cele private. Bolnavii vor putea alege unde să se trateze gratis. S-a prevăzut clar că e interzis să li se încaseze sume în plus faţă de cele decontate. Rămân însă multe necunoscute şi îngrijorări.

Pacienţi la privat, prin programele naţionale de sănătate

Spitalele private vor avea acces fără limite la programele naționale de sănătate finanțate cu puținii bani de la buget. Ordonanța de urgență care liberalizează aceste programe a ajuns astăzi pe masa Guvernului, care vrea să modifice însă proiectul făcut public. Oficialii din sănătate dau asigurări că pacienţii se vor putea trata fără coplată, chiar şi la privat. Ordonanța a stârnit critici vehemente, mai ales că nu are studiu de impact.

Spitalele private vor putea trata pacienţi cu bani de la stat

Spitalele private vor putea trata pacienţi cu bani de la stat prin programele naţionale de sănătate. Fondurile să urmărească bolnavul! Aşa prevede un proiect de ordonanţă controverstat, discutat în Guvern. Sanitas, cea mai mare federaţie sindicală din sănătate, acuză că s-ar urmări branşarea privaţilor la fondurile publice insuficiente şi s-ar dezechilibra spitalele publice. Pacienţii se tem să nu fie puşi la plată în privat, chiar mascat, aşa cum s-a mai întâmplat. Ministrul Sănătăţii neagă că va fi şi o coplată.

Ultima Oră

Cele mai citite