EXCLUSIV Reportaj în Ucraina: Copiii ucraineni se ascund în adăposturi și când sunt la grădiniță
Războiul din Ucraina este chinuitor pentru copii, le afectează viața în fiecare zi și, de multe ori, în loc să se joace, se refugiază în subsoluri. Și grădinițele au fost dotate cu adăposturi care să îi apere pe cei mici de bombele rușilor. Iar pentru a scăpa de penele de curent, multe instituții și-au montat panouri solare. Colegii noști Cătălin Deacu și Alex Ungureanu au realizat un reportaj în exclusivitate în Hostomel și Horeka, localități afectate de război încă de la începutul invaziei ruse, acum patru ani.
Hostomel este o suburbie a Kievului, unde s-au dat unele dintre cele mai grele lupte la începutul invaziei rusești, în februarie 2022. Urmele distrugerilor se văd încă la tot pasul.
Cătălin Deacu, jurnalist TVR: “Aceste mașini au aparținut localnicilor din Hostomel, un oraș care la începutul invaziei a fost ocupat de ruși. În timpul luptelor au fost, pur și simplu, carbonizate”.
Și grădinița a fost grav avariată la începutul invaziei. Un obiect neidentificat a provocat un crater uriaș în curte. După eliberarea localității, în aprilie 2022, clădirea a fost renovată.
Și, cum războiul a continuat, s-a construit și un adăpost subteran. Copiii își întrerup brusc joaca de fiecare dată când se aud alarmele.
Liubov Bondarenko, responsabil cu paza adăpostului: “Adăpostul a fost construit să protejeze copiii contra loviturilor aeriene, de proiectile şi de cioburile care apar în explozii. Când alarmele sunt pornite, între 5 şi 15 minute copiii trebuie să fie aici. Este foarte dureros să vezi asta.”
Au fost montate și panouri solare, așa că grădinița își produce acum energia de care are nevoie. Copiii sunt astfel mai puțin afectați de penele de curent.
În satul Horenka, ce aparține de Hostomel, a fost grav avariată și clădirea singurei clinici, la începutul invaziei. Iar Olena Yuzvak, care conducea clinica, a fost luată prizonier pentru o zi.
Olena Yuzvak, directoarea clinicii din Horenca: “În timpul ocupației, mă aflam în Hostomel. Pe 25 februarie, când a început ocupația, 40 de oameni au venit să ceară ajutor medicial la clinică. Erau oameni răniți în urma exploziilor.”
Ca și grădinița din Hostomel, clinica din Horenca a fost renovată, în special cu fonduri din donații externe. Acum are panouri solare, pompa de căldură și depinde mai puțin de sistemul energetic național, țintă a bombardamentelor rusești.
Ilia Kuksenko, expert în energie, Greenpeace Ucraina: “În 2022 am lansat proiectul de reconstrucţie verde a Ucrainei pentru că am văzut că toată infrastructura avariată începea să fie reconstruită cu tehnologiile vechi care nu o făceau expusă atacurilor viitoare şi în general dăunatoare mediului. Am văzut această lipsă şi am decis să o umplem folosind tehnologiile verzi.”
Localnicii așteaptă să se termine războiul pentru a-și reface orașul. Până atunci, sunt nevoiți să trăiască printre ruine, clădiri ciuruite de gloanțe și cu frica bombardamentelor.

