EXCLUSIV „Noi nu suntem persoane care să trăim în teamă, dar zilele astea am văzut ce înseamnă”. Mărturii ale soţiilor românilor din Congo
Ultimele zile în care situaţia românilor angajaţi pentru a ajuta armata din Congo era incertă au fost groaznice pentru familiile lor. Soţiile lor au stat cu sufletul la gură aşteptând veşti bune de la mii de kilometri distanţă. Sub protecţia anonimatului, două dintre soţiile celor 288 de români au discutat cu jurnaliştii Ştirilor TVR. Deşi au reuşit să ajungă în Rwanda, femeile aşteaptă momentul în care vor şti că soţii lor sunt în siguranţă în România.
„Noi nu suntem persoane care să trăim în teamă, dar zilele astea am văzut ce înseamnă”
Asta povesteşte soţia unui român care în ultimele zile a fost blocat în Republica Democrată Congo. Sub protecţia anonimatului, femeia a spus prin ce a trecut în ultimele zile, aşteptând un răspuns sau un anunţ care să îi dea de înţeles că soţul ei ar putea fi în siguranţă.
Înainte de a pleca acolo, bărbatul a mai avut 4 misiuni internaţionale. Niciodată nu i-a fost teamă până acum.
“Cred că aseară l-am văzut cel mai disperat, când nu ştiau ce să facă. Când au venit cei de la m23 şi le-au spus să predea oamenii. Sunt obosiţi şi fizic şi psihic, au stat cu emoţii. Acei 600 de metri pe care îi aveau de parcurs până la graniţa să nu fie asaltaţi, bombardaţi. Atât. Pentru că nu au avut blindate, au mers pur şi simplu cu nişte autocare cu care puteau fi atacate, împuşcat. A fost groaznic, groaznic”
Nevoia a fost cea care l-a determinat pe soţul ei să plece să lucreze contractor de securitate în Republica Democrată Congo.
“A plecat pentru că salariile erau foarte mici aici în armată, nu ne descurcam, nu reuşeam să mai facem nimic şi a zis cât îl mai ajută vârsta şi cât mai poate face ceva.. Pentru bani. Asta a fost „
Acelaşi motiv pentru un alt român, care a lucrat 34 de ani în sistemul de apărare. Tot sub protecţia anonimatului, soţia explică că ultimele zile
“După 34 de ani de muncă, pensia este mică, salariul meu la fel, avem 2 copii. Majoritatea colegilor soţului meu au plecat de nevoie. El nu a plecat de bine „
În iunie 2023 soţul a anunţat-o că pleacă pentru a sprijini armata din Republica Democrată Congo.
„Nu ştiam nimic până atunci, nimic, nimic. Nu era vorba de risc, este o misiune de instruire a armatei congoleze. Erau împărţiţi în grupe şi ulterior unele dintre grupe aveau şi misiuni de menţinere a păcii”
Dar totul s-a schimbat dramatic acum câteva zile.
„Cea mai mare frică a mea este să nu ia malarie, că a zis că sunt groaznici ţânţarii. Ieri la prânz am vorbit ultima dată, foarte scurt mesajul a fost de 50 de secunde. El ca să nu mă sperie şi să nu sperie copiii spune că e ok„.
Deşi mercenarii români au reuşit să ajungă în Rwanda, familiile lor aşteaptă momentul în care vor şti că aceştia au ajuns în siguranţă în România.

