EXCLUSIV: Ministrul Economiei, Radu Miruță: Unii au salarii nesimțite fără să facă mare lucru. Le impun criterii de performanță
Ministrul Economiei a spus că are metode de a reduce salariile nesimţite din companiile care ţin de ministerul pe care îl conduce. Prezent la emisiunea „Culoarele puterii”, Radu Miruţă a explicat că salariul minim nu poate fi mărit din pix, ci în funcţie de productivitate.
„Sunt două categorii de probleme. Unii au încheiat un mandat, un contract cu Ministerul Economiei înainte să ajung eu acolo și au betonat un pic lucrurile. Au salarii nesimțite, fără să prea facă mare lucru, și îmi fac în ciudă că n-am ce le face.”
Oficialul a precizat că situația nu va rămâne însă neschimbată.
„Nu-i chiar așa, pentru că oricum nu rămâne ca ei. Doar că durează un pic, pentru că facem din doi pași. Le impun criterii de performanță, îi măsor după criterii de performanță noi și probabil că nu o să facă față, la cum văd că se comportă unii dintre ei.”
Ministrul a explicat că există și o a doua categorie de numiri — cele făcute în mandatul său — unde poate stabili personal valorile și criteriile de evaluare.
„Mai este o a doua categorie, a celor care încep să fie numiți pe perioada în care sunt eu ministru, și acolo ministrul decide aceste valori pentru Consiliile de Administrație. Aici lucrurile sunt foarte clare: delăsarea și preocuparea de a face aranjamente pe spatele companiei sunt taxate exemplar, dur.”
El a adăugat că, deși unii manageri au început să se descurajeze, alții continuă să „reziste” în sistem, sperând că schimbările vor fi temporare.
„Unii dintre ei s-au mai descurajat, alții în continuare fac rezistență pe acolo și zic: ‘Lasă, că îi fac ministrului de hac, se schimbă ministrul și rămân în continuare cu combinațiile mele. Care pe care”
Ministrul a subliniat că sistemul de salarizare trebuie să reflecte performanța reală, nu voința politică.
„Convingerea mea e că salariul nu poate să crească cât vrea un politician. Trebuie să existe o corelație cu productivitatea și cu puterea economică din țara respectivă.”
Oficialul a criticat ideea de a majora arbitrar salariul minim și taxele în mediul privat, considerând că astfel de decizii pot afecta chiar baza economiei.
„Nu poți să-l crești doar pentru că dimineață mă duc eu la minister și dau o hârtie prin care fac salariul minim 4.000 de lei net. Nu poți pune taxe pe mediul privat mai mult decât poate să ducă, pentru că, încercând să ții corabia pe linia de plutire, îi îneci fix pe cei care dau la vâsle.”

