Cameramanul TVR Alex Ungureanu a povestit despre experiența Via Transilvanica. 1400 de km pentru viață
Avem o țară frumoasă și merită să fie descoperită, la pas. Este mesajul colegului nostru Alex Ungureanu pentru toți cei care vor să descopere Via Transilvanica. 64 de zile a mers Alex pe drumul care unește, lung de 1400 de km. Călătoria lui Alex pe via Transilvanica a fost motivată de dorința de a ajută copiii cu afecțiuni grave. Cu gândul la fetița lui, care a pierdut lupta pentru viață în 2017, cameramanul TVR și-a propus să contribuie așa cum poate la construirea unui campus medical la spitalul Marie Curie din București.
Iar fiecare pas pe Via Transilvanica l-a adus mai aproape de acest vis. Televiziunea Română l-a susținut pe tot traseul prin campania ”1400 de km pentru viață”… așa cum face și Fundaţia Dăruieşte Viaţă. Într-o ediție specială la TVR INFO, Alex a povestit despre experiența Via Transilvanica.
Alex Ungureanu, cameraman TVR: Sunt bucuros că am revenit acasă, că m-am reîntors la soție și fetița noastră, Eliana. Încă trebuie să mă readaptez civilizației. Am glumit cu câțiva prieteni povestind numai faptul că în fiecare zi porneam la drum pe coclauri, pe poteci, pe drumuri forestiere. N-a fost atât de multă, multă sălbăticie, însă tot timpul mergeam singur. Am întâlnit și drumeți care s-au alăturat și ne-am alăturat acestei drumeții pe Via Transilvanica.
În fiecare localitate prin care ajunge Via Transilvanica, bifezi că ai ajuns în acea localitatate… de la Putna până la Drobeta Turnu Severin.
Atât de mulți oameni pe care i-am întâlnit… am fost primit cu căldură, vreau să mentinez multe case și pensiuni….unde pur și simplu te așezi la masă cu ei și mănânci ceea ce mănâncă ei în mod normal zi de zi.
Carmen Uscatu, cofondatoarea Asociaţiei Dăruieşte Viaţă: E un lucru extraordinar cel pe care l-a făcut el și îi înțeleg emoția pentru că n-a făcut un lucru pe care îl face zi de zi, a făcut ceva excepțional tocmai pentru a atrage atenția că e nevoie în românia să construim comunități să ne alăturăm unor proiecte care schimbă vieți. Și îi urez lui Alex să o țină tot așa. Le mulțumesc prietenilor, donatorilor care s-au alăturat campaniei lui Alex pe daruiesteviata.ro și au donat.
Ești un exemplu de om și cred că astfel de proiecte ar trebui susținute și promovate și așa ar trebui folosită social media în această direcție.
Avem nevoie acută de acest mai bine în spitalele din România, avem nevoie să construim spitale și dincolo de aceasta avem nevoie să îmbunătățim calitatea actului medical să creștem supraviețuirea în cazul anumitor boli, cum este cancerul spre exemplu.
Alin Ușeriu, iniţiator Via Transilvanica: Salut de pe Via Transilvanica. Alex este o pierdere că nu te mai avem printre noi drumeții. Am urmărit cu foarte mare atenție și entuziasm și am vorbit cu o grămadă de oameni cu care te-ai întâlnit și ai lăsat așa o urmă de emoție, așa că te-ai încărcat cu această emoție și ai văzut ce ai pățit. Țara asta pe care am format-o noi cei de la Tășuleasa, de la Dăruiește Viață și încă câteva organizații, este țara în care ne-am dori să trăim.
În ceea ce ne privește pe noi de la Tășuleasa social, am vrut să facem o cărare pe care să nu ne pierdem, o cărare care să fie la îndemâna oricui și să cunoască România, să vadă profund în identitatea acestei țări, care are o multitudine de probleme, dar care are și o sumă întreagă de locuri de admirat de oameni care merită să-i cunoști.

