Eugen Tomac, dispus la compromis pentru formarea Guvernului: „Vreau să deblocăm situația”

10 June 2026, 10:52 (actualizat 10 June 2026, 19:47)

Declarația președintelui vine la finalul unei noi zile fără rezultate pentru premierul desemnat, Eugen Tomac care ar fi vrut ca astăzi să trimită la Parlament programul de guvernare și lista Cabinetului. Numai că socoteala de la Cotroceni nu se potrivește cu cea din târg. Confruntat în continuare cu lipsa de susținere, Tomac s-a declarat dispus la “un compromis necesar”. Perspectivele nu sunt însă optimiste, mai ales că principalele partide pro-ocidentale, PSD și PNL, se acuză și se amenință reciproc.

Eugen Tomac vrea să facă un compromis cu partidele pentru învestirea Guvernului tehnic. Este dispus să schimbe propunerile de miniștri prezentate la prima întâlnire cu liderii politici. Face eforturi să obțină o majoritate solidă și spune că va încerca până în ultimul moment.

Eugen Tomac a avut o nouă rundă de întâlniri cu Minoritățile Naționale, care numără 17 deputați. Surse apropiate grupului parlamentar susțin că membrii săi ar fi gata să voteze noul cabinet. Ar fi singurul semnal favorabil în afara celui dinspre PSD.

De altfel, liderul social-democraților a lansat un atac vehement la adresa liberalilor. „Se poate și fără voi”, le transmite liderul social-democrat, numindu-l pe Ilie Bolojan „Ayatollah Încruntat”. Și îi avertizează că își vor pierde toate funcțiile de conducere pe care le au dacă aleg opoziția.

Mesajul vine după ce prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu, a acuzat o înțelegere prealabilă Tomac–PSD, prin propuneri de miniștri interpuși, deși oficial fără carnet de partid.

Acum, liberalii îi răspund ironic lui Grindeanu. Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, se întreabă de ce acesta și PSD nu preiau guvernarea la vedere și recurg la șmecherii, cu interpuși la ministerele cu bani, iar funcția cea mai dificilă, cea de premier, o lasă altora.

Liberalii propun noi consultări și o majoritate viabilă, nu scenarii prestabilite impuse, dacă Executivul Tomac nu trece de Parlament.

Partidele se pregătesc de ședințe pentru poziționarea oficială, pro sau contra Eugen Tomac.

Sunt pregătit să găsim un compromis

Declarațiile au fost făcute după o nouă rundă de consultări în Parlament, inclusiv cu grupul minorităților naționale. Tomac a afirmat că a prezentat lista de miniștri pe care îi propune și că este dispus să discute fiecare nume cu liderii partidelor.

Am avut ieri, până la ora 24:00, întâlniri cu parlamentari, senatori și deputați. Am revenit astăzi din nou, tocmai pentru că am cerut timp acolo unde au existat solicitări de explicații suplimentare cu privire la prioritățile pe care le am”, a declarat Eugen Tomac.

Premierul desemnat spune că a avut o discuție „foarte bună” cu grupul minorităților naționale și că înțelege așteptările parlamentarilor.

Mă bucur că deputații și senatorii români conștientizează tot mai mult gravitatea situației în care se află țara. Le-am prezentat și lista de miniștri pe care îi propun și, evident, voi continua și astăzi, și mâine, și în zilele următoare, oricât va fi necesar, să discut cu oamenii politici, cu liderii partidelor parlamentare”, a spus Tomac.

El a subliniat că își dorește deblocarea situației politice și formarea unui guvern care să ofere stabilitate.

„Îmi doresc să deblocăm această situație tensionată și extrem de complicată în care se află țara. Sunt pregătit să găsim un compromis. Un compromis necesar pentru a oferi României stabilitate, predictibilitate și o perspectivă clară în ceea ce privește viitorul imediat”, a mai declarat premierul desemnat.

Tomac a precizat că își dorește un guvern format din specialiști și oameni cu experiență, capabili să gestioneze ministerele într-o perioadă cu multe urgențe. Totuși, el a transmis că este dispus să accepte modificări, dacă există nemulțumiri sau neclarități în privința unor propuneri.

„Îmi doresc ca acest guvern să fie format din specialiști, oameni cu experiență, care au capacitatea de a gestiona, într-o perioadă extrem de complicată, cu foarte multe urgențe, ministerele pentru care i-am propus. Dar acolo unde există neclarități, nemulțumiri, evident că sunt dispus să discut cu partidele și putem propune alte persoane agreate de toată lumea”, a spus Eugen Tomac.

Premierul desemnat a mai afirmat că se află în contact permanent cu liderii politici și că își păstrează încrederea că poate fi găsită o soluție politică.

Îi asigur pe toți liderii politici de toată buna mea credință și de disponibilitatea de a discuta fiecare membru propus pentru viitorul Guvern. Sunt în contact permanent cu toate partidele și îmi exprim încă o dată disponibilitatea de a discuta orice compromis. Există nuanțe importante și de aceea îmi păstrez încrederea că putem găsi o soluție politică, pentru că este o responsabilitate comună și a mea și a partidelor politice”, a mai transmis Tomac.

Premierul desemnat a adăugat că este dispus să discute nu doar lista miniștrilor, ci și componența Executivului la nivel de secretari de stat, pentru ca formula finală să fie una acceptată politic și eficientă.

„Pentru a elimina orice fel de dezbatere, sunt dispus să discut cu partidele politice fiecare membru propus, tocmai pentru că îmi doresc să depășim această etapă și să oferim României un guvern cu puteri depline, a mai spus Tomac.

El a explicat insă că, în contextul discuțiilor publice privind componența cabinetului, inclusiv la nivel de secretari de stat, o formulă rezonabilă ar putea fi ca nu doar miniștrii, ci și o parte dintre secretarii de stat să fie din afara partidelor politice.

Tomac a mai precizat că există propuneri pentru toate ministerele și că lista urmează să fie finalizată.

„Pentru toate ministerele, pentru absolut toate ministerele avem propuneri. Urmează astăzi să finalizez lista și, cel mai probabil, negocierile”, a spus premierul desemnat.

Eugen Tomac a afirmat că va prezenta președintelui Nicușor Dan concluziile consultărilor, după încheierea discuțiilor cu partidele.

„Atunci când domnul președinte îmi va oferi posibilitatea, evident că, după ce voi încheia toate discuțiile pe care le am în aceste zile, îi voi prezenta concluziile cu privire la calendarul pe care cred că trebuie să îl avem în următoarea perioadă”, a declarat Tomac.

Premierul desemnat susține că rămâne încrezător și hotărât să ducă mai departe mandatul primit.

Sunt încrezător, sunt deschis, sunt extrem de hotărât să merg pe această linie pe care mi-am asumat-o, pentru că este responsabilitatea mea să încerc să conving toate partidele politice că este momentul să facem un pas înainte pentru România”, a mai transmis Eugen Tomac.

Premierul desemnat ar urma să aibă și o discuție cu președintele Nicușor Dan, căruia îi va prezenta concluziile consultărilor. Guvernul propus are nevoie de votul Parlamentului pentru a fi învestit.

Premierul desemnat Eugen Tomac a respins, marți noapte, zvonurile că ar urma să își depună mandatul și anunță că va duce procedura de învestire până la votul Parlamentului. Susținerea politică rămâne însă incertă, în condițiile în care partidele așteaptă programul de guvernare și lista miniștrilor înainte de a lua o decizie.

„Circulă un zvon că aș intenționa să îmi depun mandatul, în urma unei presupuse lipse de sprijin din partea partidelor politice. Este fals!”, a scris Eugen Tomac pe pagina sa de socializare.

Premierul desemnat spune că rămâne încrezător că va obține voturile necesare pentru învestirea Guvernului.

„Voi duce această procedură până la votul Parlamentului. Avem nevoie, mai mult ca oricând, să rămânem uniți și concentrați pe același scop: formarea Guvernului și obținerea votului de învestitură”, a mai transmis Tomac.


Primele două zile de consultări cu partidele parlamentare, grupurile parlamentare și parlamentarii neafiliați s-au încheiat marți seară, aproape de miezul nopții.

Discuțiile nu au adus însă o susținere fermă anunțată public, în condițiile în care Eugen Tomac nu a prezentat încă oficial programul de guvernare și lista completă a viitorului Executiv.

Liderii partidelor spun că vor decide dacă susțin sau nu Guvernul Tomac abia după ce vor primi aceste documente. În perioada următoare sunt așteptate ședințe ale conducerilor partidelor.

Potrivit unor informații apărute pe surse, planul inițial ca Eugen Tomac să ceară vineri votul de încredere în plenul Parlamentului ar fi fost amânat.

Programul de guvernare și lista miniștrilor ar urma să fie depuse la Parlament duminică.

Premierul desemnat continuă consultările și ar urma să aibă discuții cu grupul minorităților naționale, dar și cu parlamentari neafiliați.

Ulterior, Eugen Tomac ar urma să meargă la Palatul Cotroceni pentru o discuție cu președintele Nicușor Dan, căruia să îi prezinte concluziile negocierilor.

Șansele Guvernului Tomac rămân, deocamdată, incerte. PNL și USR au transmis că nu susțin varianta unui guvern tehnocrat, pe care o privesc cu rezerve. UDMR, prin vocea liderului Kelemen Hunor, a anunțat că nu va vota un guvern din care formațiunea nu face parte.

PSD așteaptă programul de guvernare și lista completă a Executivului, însă social-democrații au transmis că nu vor susține o guvernare care continuă reformele propuse de Ilie Bolojan, despre care Sorin Grindeanu a spus că au însemnat concedieri, nu reforme.

AUR își menține, la rândul său, poziția și anunță că nu va susține un guvern din care nu face parte, invocând inclusiv varianta alegerilor anticipate.

Eugen Tomac a fost desemnat premier de președintele Nicușor Dan pe 4 iunie 2026. Potrivit Constituției, candidatul pentru funcția de prim-ministru are la dispoziție 10 zile pentru a cere votul de încredere al Parlamentului asupra programului și listei Guvernului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite