Elena Mateescu, director ANM, la TVR INFO: Luna martie aduce temperaturi de până la 20 de grade, dar nu sunt excluse scurte episoade, cu temperaturi mai scăzute

3 March 2025, 19:55 (actualizat 3 March 2025, 20:03)

Meteorologii anunţă pentru acest final de săptămână temperaturi mai mari şi cu 10 grade Celsius faţă de cele normale perioadei, însă nu exclud posibilitatea ca săptămânile viitoare să mai aducă şi scurte episoade cu temperaturi mai scăzute.

ELENA MATEESCU, director ANM: Vremea s-a ameliorat din punctul de vedere al aspectului și al ariei precipitațiilor, comparativ cu primele două zile din luna martie, astfel încât această săptămână a debutat cu temperaturi în creștere, am înregistrat azi chiar 13 grade în partea de sud-vest a țării, la Calafat, la Drobeta Turnu-Severin, Băile Herculane, 20 grade în Capitală și în majoritatea regiunilor țării au fost valori pozitive.

Mâine contăm pe valori în jurul la 14-15 grade Celsius, de asemenea în partea Banatului și în Oltenia, pentru ca ziua de miercuri, deja mijlocul săptămânii, să aducă valori de 19-20 grade în sudul Banatului, astfel încât până la finalul săptămânii, valori de 19-20 grade să fie de interes și în partea de vest-sud, sud-vest și est a României. Chiar și minimele vor fi în creștere, dacă în aceste nopți am mai consumat valori apropiate de pragul unui ger, pragul termic al gerului de minus 10 grade, iată că mâine dimineața deja contăm pe minus 7 în depresiuni, până la 1-2 grade în zona litoralului, pentru ca, treptat, în următoarele nopți și dimineți și la nivelul minimelor să consemnăm temperaturi în creștere, doar minus 4 în zonele depresionare din estul Transilvaniei până la 8-9 grade chiar în dealurile de vest.

Așadar, o săptămână mai caldă decât în mod obieșmit, practic, regimul de temperaturi este caracterizat de valori termice cu peste 10 grade, peste normalul datei din calendar. 

ROXANA ZAMFIRESCU, jurnalist TVR: Și ne întrebăm de sigur cu toții dacă se mai întoarce frigul, dacă primăvara a intrat în drepturi,  sau ne așteptăm iarăși la episoade de ger, de nițoare eventual? 

Cu siguranță datele la acest moment indică o probabilitate, ca cel puțin până la jumătatea lunii martie, să vorbim de o vreme cu temperaturi peste normalul termic al datei din calendar, pentru că și actualizarea estimărilor pentru luna martie indică o probabilitate ridicată, ca și această săptămână, și săptămâna viitoare, temperaturile medii specifice datei din calendar să se situeze ușor peste normalul termic. Și dacă în această săptămână vorbim de un deficit de precipitații, săptămâna viitoare, mai ales din a doua parte, este posibil să consemnăm și precipitații apropiate de normalul perioadei din calendar. Este bine că va ploua, ținând cont de faptul că primele două luni ale anului au debutat cu un deficit accentuat de precipitații.

În luna ianuarie doar 45% din normalul pluviometric al unei luni ianuarie în țara noastră, iar în luna februarie chiar mai mic, 30% în condițiile în care luna februarie este și cea mai secetoasă lună a iernii și a anului în țara noastră. 

ROXANA ZAMFIRESCU, jurnalist TVR: Dar înțeleg că nu puteți încă anticipa dacă vor mai veni valuri de frig, cum a fost cel cu care ne-am confruntat. 

ELENA MATEESCU, director ANM: Nu trebuie să excludem aceste alternanțe pentru că cel puțin experiențele și fenomenele întâmplate, experiențele din punct de vedere meteorologic și fenomenele întâmplate în ultimii ani au arătat o tendință evidentă ca perioade călduroase urmate și de răciri bruște să devină tiparul normal de vreme. Până la acest moment ne putem exprima doar până la mijlocul lunii martie din această perspectivă pentru că estimările cu mai mult de 10 zile nu au un grad de acurateze care să permită surprinderea fenomenelor meteorologice extreme.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite