El Salvador elimină limitarea mandatelor. Președintele poate conduce țara pe termen nelimitat
Congresul statului El Salvador a aprobat reforme constituționale pentru abolirea limitei mandatelor prezidențiale, permițându-i președintelui Nayib Bukele să candideze de câte ori vrea, potrivit BBC.
Reforma a fost adoptată de cei 57 de susținători ai lui Bukele în Adunarea Legislativă și a fost votată împotriva doar de trei membri ai opoziției. Criticii spun că măsura va consolida guvernarea unui singur partid în țară.
„Vă mulțumesc că ați făcut istorie, colegi deputați”, a declarat președintele Adunării Legislative, Ernesto Castro, din partea partidului de guvernământ Idei Noi, după numărarea voturilor.
Bukele, în vârstă de 44 de ani, a câștigat un al doilea mandat anul trecut, în ciuda unei interdicții clare din constituția țării.
Curtea Supremă din El Salvador, care este plină de judecători susținuți de Bukele, a decis în 2021 că este un drept fundamental al liderului să candideze din nou.
Reforma va scurta, de asemenea, mandatul actual al președintelui cu doi ani, pentru a sincroniza alegerile din 2027, deoarece alegerile prezidențiale, legislative și municipale sunt în prezent eșalonate.
În ciuda popularității sale, domnul Bukele rămâne o figură controversată.
Represiunea criminalității sale a dus la scăderea ratei crimelor. Însă grupurile pentru drepturile omului spun că mii de persoane au fost arestate arbitrar în timpul campaniei sale anti-gang.
Se estimează că 75.000 de persoane au fost arestate în temeiul măsurilor de urgență care au fost prelungite în mod repetat.
„Cu o zi înainte de vacanță, fără dezbateri, fără a informa publicul, printr-un singur vot legislativ, au schimbat sistemul politic pentru a-i permite președintelui să se perpetueze la putere pe termen nelimitat, iar noi continuăm să urmăm calea mult umblată a autocraților”, a declarat Noah Bullock, director executiv al grupului pentru drepturile omului Cristosal.
Într-un raport din decembrie, Amnesty International a criticat „înlocuirea treptată a violenței bandelor cu violența statului”.

