După o iarnă cu destule precipitații, primăvara începe cu secetă, care ar putea afecta culturile

27 March 2026, 08:14

Luna martie fără pic de ploaie îi îngrijorează pe fermieri, care au de făcut tratamente culturilor. Fără apă în sol, nici îngrășămintele nu pot fi absorbite de plante. Iar ultimii ani ne arată că va fi tot mai mult nevoie să facem rezerve de apă.

Luna martie tinde să devină tot mai secetoasă, cel puțin în vestul țării. Din 2020, meteorologii numără tot mai multe zile fără precipitații.

Meteorologul Robert Balazs, de la Centrul Meteo Banat-Crișana, spune că în 2024 au fost peste 40 de zile fără ploaie în zona de sud a județului, iar anul trecut, din iunie până în septembrie, s-a înregistrat un deficit de aproximativ 200 de litri de apă.

Fermierii sunt îngrijorați că lipsa ploilor va afecta dezvoltarea plantelor. Deocamdată, grâul arată bine, însă îngrășămintele și tratamentele vor fi ineficiente dacă nu există apă în sol.

Un fermier atrage atenția că solul nu are umiditatea necesară, iar absorbția îngrășămintelor este dificilă. De asemenea, pesticidele și erbicidele au nevoie de apă pentru a-și face efectul.

Cea mai mare problemă este lipsa apei în stratul de suprafață, întrucât precipitațiile din timpul iernii s-au infiltrat deja în straturile inferioare.

Meteorologii anunță ploi în acest sfârșit de săptămână, de până la 25 de litri pe metru pătrat, în aproape toată țara. Chiar și așa, deficitul de apă se va menține.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite