Drept la replică | Clubul Sportiv Dinamo, reacții în urma acuzațiilor care i se aduc managerului Academiei de înot, Mihai Popovici

27 septembrie 2025, 08:54 (actualizat 27 septembrie 2025, 09:16)

Clubul Sportiv Dinamo a reacționat în urma acuzațiilor care i se aduc managerului Academiei de înot, Mihai Popovici, într-un articol publicat de Adevărul şI preluat în rubrica Revista presei, de la Telejurnal Matinal.

„Managerul Academiei de înot Dinamo, Mihai Popovici, a implementat reguli stricte, fără compromisuri, care nu sunt probabil pe placul tuturor. Sportul de performanță nu se poate dezvolta în afara unui cadru bazat pe disciplină și responsabilitate, iar clubul va continua să-și respecte principiile.”

Clubul mai precizează că „Niciun angajat al CS Dinamo nu a impus sau obligat vreodată părinții sportivilor să cumpere un anume brand de echipament.”

Instituția, aflată în subordinea Ministrului de Interne, atrage atenția că „Academia de înot Dinamo este un proiect al Clubului Sportiv Dinamo București, nu o afacere privată. Academia de înot are obiective de performanță și produce lunar aproximativ 200.000 de lei, bani care intră în totalitate în conturile clubului.”

Răspunsul integral al Clubului Sportiv Dinamo

În cadrul emisiunii Revista Presei – Telejurnal Matinal (tvrinfo.ro) din data de 25.09.2025 au fost preluate informații neverificate din cadrul unui articol publicat de “Adevărul” în data de 24 septembrie 2025, intitulat ”Revolta împotriva lui Mihai Popovici, tatăl campionului olimpic”, articol tendențios, plin de acuze
nefondate. Având în vedere că prin citare TVR și-a însușit punctul de vedere al publicației, vă rugăm să publicați următorul drept la replică.

În primul rând, Academia de înot Dinamo este un proiect al Clubului Sportiv Dinamo București, nu o afacere privată. Academia de înot are obiective de performanță și produce lunar aproximativ 200000 de lei, bani care intră în totalitate în conturile clubului.

Clubul Sportiv Dinamo își desfășoară activitatea prin respectarea strictă a tuturor reglementărilor fiscale și contabile în vigoare, în deplină conformitate cu legislația aplicabilă. Toate intrările financiare în club se bazează pe documente fiscale care sunt periodic verificate de organe de control. Toate plățile efectuate la
casieria clubului sunt certificate de chitanțe. De altfel, chitanța / dovada de plată este singurul document în baza căruia se eliberează abonamentul de participare la activitățile academiei de înot.

Niciun angajat al CS Dinamo nu a impus sau obligat vreodată părinții sportivilor să cumpere un anume brand de echipament. Clubul Sportiv Dinamo nu a făcut vreo achiziție de echipament Arena, care ulterior să fie distribuit contra cost. Deci nu putem elibera chitanțe pe ceva ce nu are legătură cu CS Dinamo.

Clubul nu este responsabil pentru inițiativele părinților, derulate în nume propriu. În privința antrenorilor Andrei Pinticanu și Luis Lăcătuș, vă precizăm că înțelegerile contractuale dintre club și aceștia au avut o perioadă determinată, încetând de drept la data de 01.08.2025. Sportivele/sportivii au avut opțiunea de a
rămâne la CS Dinamo, dar au preferat să plece.

În legătură cu alimentația sportivilor în cadrul cantinei clubului, este o speculație incorectă și revoltătoare. Meniul este întocmit zilnic de cabinetul medical, în limita normelor financiare impuse de reglementările în vigoare. Zilnic sunt aproape 200 de sportivi care servesc masa în cadrul clubului și nu au existat vreodată plângeri. Strict legat de academia de înot, prin grija managementului secției, trei sportive au beneficiat, suplimentar față de masa standard, de sume consistente, menite să le asigure condiții de pregătire de top. Decizia în privința felului în care au gestionat acele sume le-a aparținut integral.

În legătură cu antrenorul Walter Bolognani, rezilirea contractului s-a realizat la cererea acestuia, din motive personale. În ceea ce privește programul ”Dăruim speranţă pentru performanţă În sport”, derulat la nivelul Sectorului 2 al Municipiului Bucureşti, vă precizăm că CS Dinamo a fost nevoit să părăsească acest proiect din cauza unor impedimente legate de decontarea directă cu societatea emitentă a voucherelor (nu Primăria sectorului 2). Mai exact nu a existat cadrul legal pentru a fi acoperit comisionul
solicitat de societatea respectivă.

Managerul Academiei de înot Dinamo, Mihai Popovici, a implementat reguli stricte, fără compromisuri, care nu sunt probabil pe placul tuturor. Sportul de performanță nu se poate dezvolta în afara unui cadru bazat pe disciplină și responsabilitate, iar clubul va continua să-și respecte principiile.

În final, asigurăm opinia publică de faptul că depunem toate eforturile de a asigura sportivilor cele mai bune condiții de pregătire și de dezvoltare. Sunt aproape 3000 de copii care iau contact anual cu disciplinele din cadrul clubului. Nu toți ajung campioni mondiali și europeni, dar au șansa de a crește într-un mediu curat, competitiv și să adopte un stil de viață sănătos

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite