Dr. Dumitra recomandă evitarea aglomerațiilor și purtarea maștii: O persoană bolnavă are obligația de a-i proteja pe cei din jur

13 February 2025, 10:47 (actualizat 13 February 2025, 10:52)

Dr. Gindrovel Dumitra, vicepreședintele Societății de Medicina Familiei, a explicat la TVR INFO că, în această perioadă, cabinetele medicilor de familie sunt supraaglomerate, numărul consultațiilor depășind cu mult limita obișnuită. Majoritatea cazurilor sunt infecții respiratorii acute, dar se înregistrează și multe cazuri de gripă, în special în rândul persoanelor nevaccinate.

În această perioadă, din discuțiile pe care le-am purtat cu colegii mei, marea majoritate au peste 40 de consultații, în aceste condiții, practic, începând cu luna ianuarie, la cabinete, numărul maxim de consultații decontate de către medicul de familie a fost depășit cu mult și în toate cabinetele. Practic, este o avalanșă de cazuri destul de ușoare, nu neapărat severe. E vorba de acele infecții respiratorii acute. Dar, printre acestea, deseori întâlnim și cazuri de gripă. Acolo nu mai vorbim de cazuri ușoare, pentru că simptomatologia este mai severă, în mai ales în cazul adultului, și mai ales în cazul persoanelor care nu s-au vaccinat, a declarat la TR INFO Gindrovel Dumitra.

Medicul atrage atenția asupra recomandării ca pacienții cu simptome respiratorii să ia legătura cu medicul de familie și să evite contactul cu alte persoane pentru a limita răspândirea virusurilor.

Cel mai important lucru în această situație este ca o persoană, în momentul în care prezintă simptomatologie respiratorie, să ia legătura cu medicul de familie, prin orice mijloace, și împreună să decidă care este cea mai bună conduită pentru fiecare persoană. Dar, în niciun caz, nu recomandăm ca persoana respectivă să frecventeze aglomerările urbane, adică să nu meargă în autobuz, să nu meargă în mijloace transport, care expun alte persoane la îmbolnăvire. Și, în același timp, recomandăm abstința de a intra în colectivități. Frecvent folosim concediu medical pentru a putea să rămână acasă,mai ales persoane care au o simptomatologie de gripă,de exemplu, și nu numai de gripă, dar în forme ceva mai medii sau severe, a arătat vicepreședintele Societății de Medicina Familiei.

Purtarea măștii, evitarea aglomerațiilor și izolarea în caz de simptome sunt măsuri esențiale pentru prevenirea îmbolnăvirilor. “O persoană bolnavă are obligația de a-i proteja pe cei din jur“, subliniază dr. Dumitra.

În același timp, purtatul măștilor, respectiv, strănutul sau tusea în plica cotului, pe haină sau într-o batistă, este cea mai recomandată, să zicem, atitudine în acest moment, astfel încât să limităm răspândirea și transmiterea la alte persoane. De asemenea, este o perioadă în care trebuie să ne aducem în minte că e bine să purtăm mască. Sunt foarte multe persoane care contestă acest lucru. O persoană bolnavă are o obligație față de cei din jur, iar celelalte persoane, care sunt totuși sănătoase, în momentul în care merg într-un mediu, și acolo există persoane care tușesc sau strănută, este bine ca să se protejează cu o mască, a subliniat Gindrovel Dumitra.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite