Două persoane au fost arestate după ce au fost prinse cu cocaină în Gara de Nord
Un bărbat de 22 de ani şi o femeie de 28 de ani au fost reţinuţi şi, ulterior, arestaţi preventiv pentru 30 de zile, pentru săvârşirea infracţiunii de trafic de droguri de risc şi mare risc, după ce au fost prinşi în flagrant delict cu mai multe cantităţi de droguri, în Gara de Nord.
“La data de 22 august, cei în cauză au fost prinşi în flagrant delict de către poliţiştii Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Bucureşti – Serviciul de Siguranţă Publică şi Protecţia Călătorilor, în interiorul Gării de Nord, în timp ce ar fi deţinut asupra lor aproximativ 36 de grame de cocaină, 58 de comprimate întregi şi un fragment de comprimat ecstasy, 18 comprimate de metadonă, 18 comprimate oxicodonă, 36 de comprimate de alprazolam şi două grame de canabis, toate destinate comercializării”, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis, luni, AGERPRES.
La data de 23 august, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Structura Centrală au dispus reţinerea celor două persoane. În aceeaşi zi, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bucureşti a dispus arestarea preventivă a acestora pentru o perioadă de 30 de zile.
Pe 23 august poliţiştii au pus în aplicare un mandat de percheziţie la locuinţa suspecţilor, unde au fost descoperite şi ridicate alte 166 de comprimate de metadonă, 28 de comprimate diazepam, 20 de comprimate alparozalam, cinci comprimate xanax, diferite cantităţi de substanţă vegetală şi pulverulentă, obiecte purtând urme de substanţă, cântare electronice de precizie, grindere şi pipe, sume de bani în lei, un pistol cu bile de cauciuc, deţinut fără autorizaţie, precum şi alte mijloace de probă, arată sursa citată.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei.

