Două generații, împreună la vot.”Să ții minte, votul e ceva sacru. Trebuie exercitat, indiferent de situație”
Două generații s-au întâlnit duminică la urne, la o secție de votare din Drobeta-Turnu Severin. La 18 ani împliniți și la 77 de ani, Mario Cojocaru și Romică Vlădica au votat cu încredere în viitor, pentru o Românie care să-și continue drumul european.
“Dacă tu votezi pentru prima dată, să ții minte și să ții cont, și să transmiți și celor care votează la anul și la alți ani, că votul e ceva sacru. Adică sfânt. Votul trebuie exercitat, indiferent de situație.”
Este sfatul pe care, la 77 de ani, Romică Vlădica îl dă tânărului aflat la început de drum în viață. Seniorul a venit la vot cu drapelul țării și cu urarea “Trăiască România dodoloață”.
Bărbatul, care le-a dăruit și bomboane membrilor secției de votare, spune că a votat pentru o Românie europeană.
La urne, l-am întâlnit și pe Mario Cojocaru, un tânăr implicat în mai multe proiecte, care își dorește să devină jurnalist sau actor. Sunt primele alegeri parlamentare la care votează, cu gândul la un viitor stabil.
Și Alexandra Vârtosu a așteptat cu emoție alegerile de duminică. A împlinit 18 ani în urmă cu câteva luni, este olimpică la matematică și a mers la urne cu convingerea că votul ei va conta pentru viitorul tuturor tinerilor din România.
“Am votat în speranța faptului că vom avea parte de o țară care să respecte principiile democratice și care să fie pro valori europene” – spune tânăra.
Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, în România, aproximativ un milion de tineri votează pentru prima dată la alegerile parlamentare.

