Donarea de organe salvează vieţi | La 17 ani, Gabriela se luptă cu ciroza. Iulian a primit o șansă la viață prin transplant

25 February 2025, 22:26

În România, numărul donatorilor de organe scade de la an la an, dar cresc listele lungi de așteptare cu pacienți care au nevoie de transplant. Pentru a informa populația despre importanţa vitală a donării, Agenția Națională de Transplant lansează o campanie, cu speranța că oamenii vor înţelege că o tragedie poate aduce totuşi o nouă șansă la viață pentru un pacient grav bolnav.

La doar 17 ani, Gabriela se luptă cu ciroza care i-a distrus ficatul. Și este pe lista de așteptare pentru un transplant. Situația ei este urgentă, iar fără un donator de organe poate deveni disperată.

Băiţă Dana Maria, mama: La 9 ani am mers la urgențe pur și simplu cu o durere de burtică și am aflat de transaminaze, că erau foarte mărite. La 14 ani, din păcate, a făcut ciroză. Ficatul ei mai funcționează sub 10% deci este necesar trasplant. Cât se poate de urgent.

În schimb, mama lui Iulian povestește cum fiul ei a primit a doua șansă la viață. După un an de așteptare, acum două săptămâni, Iulian a primit un ficat de la un donator de doar 12 ani, care a devenit un erou, după ce a salvat viețile mai multor copii.

Necula Iuliana, mamă: Cuvântul recunoștință este prea puțin ca să redea ceea ce am simțit în momentul în care am primit telefonul că avem ficat și că primim șansă la o nouă viață.

Laura Bălănescu, coordonator, Centrul de Transplant Hepatic Pediatric, Spitalul Grigore Alexandrescu: Dacă din membrii familiei nu sunt eligibili, atunci pacientul pediatric devine o prioritate pentru ANT și întotdeauna ei au fost primii pe listă ori de câte ori a fost disponibil de la donatori ficat sau rinichi, care să fie eligibili pentru un pacient pediatric.

Pentru că numărul de donatori a scăzut, Agenția Națională de Transplant a lansat o campanie prin care atrage atenția asupra situației.

Guenadiy Vatachki, director executiv al ANT: Donarea de țesuturi și organe salvează vieți. E foarte important ca societate să înțelegem că trebuie să fim de accord cu acest lucru. Este o normalitate. Se întâmplă în toate țările europene.

În România, peste 4 mii de pacienți sunt pe lista de așteptare pentru transplantarea unui organ.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite