Donarea de organe salvează vieţi | La 17 ani, Gabriela se luptă cu ciroza. Iulian a primit o șansă la viață prin transplant
În România, numărul donatorilor de organe scade de la an la an, dar cresc listele lungi de așteptare cu pacienți care au nevoie de transplant. Pentru a informa populația despre importanţa vitală a donării, Agenția Națională de Transplant lansează o campanie, cu speranța că oamenii vor înţelege că o tragedie poate aduce totuşi o nouă șansă la viață pentru un pacient grav bolnav.
La doar 17 ani, Gabriela se luptă cu ciroza care i-a distrus ficatul. Și este pe lista de așteptare pentru un transplant. Situația ei este urgentă, iar fără un donator de organe poate deveni disperată.
Băiţă Dana Maria, mama: La 9 ani am mers la urgențe pur și simplu cu o durere de burtică și am aflat de transaminaze, că erau foarte mărite. La 14 ani, din păcate, a făcut ciroză. Ficatul ei mai funcționează sub 10% deci este necesar trasplant. Cât se poate de urgent.
În schimb, mama lui Iulian povestește cum fiul ei a primit a doua șansă la viață. După un an de așteptare, acum două săptămâni, Iulian a primit un ficat de la un donator de doar 12 ani, care a devenit un erou, după ce a salvat viețile mai multor copii.
Necula Iuliana, mamă: Cuvântul recunoștință este prea puțin ca să redea ceea ce am simțit în momentul în care am primit telefonul că avem ficat și că primim șansă la o nouă viață.
Laura Bălănescu, coordonator, Centrul de Transplant Hepatic Pediatric, Spitalul Grigore Alexandrescu: Dacă din membrii familiei nu sunt eligibili, atunci pacientul pediatric devine o prioritate pentru ANT și întotdeauna ei au fost primii pe listă ori de câte ori a fost disponibil de la donatori ficat sau rinichi, care să fie eligibili pentru un pacient pediatric.
Pentru că numărul de donatori a scăzut, Agenția Națională de Transplant a lansat o campanie prin care atrage atenția asupra situației.
Guenadiy Vatachki, director executiv al ANT: Donarea de țesuturi și organe salvează vieți. E foarte important ca societate să înțelegem că trebuie să fim de accord cu acest lucru. Este o normalitate. Se întâmplă în toate țările europene.
În România, peste 4 mii de pacienți sunt pe lista de așteptare pentru transplantarea unui organ.

