Washingtonul a transmis Teheranului un plan în 15 puncte pentru a pune capăt războiului. Donald Trump: Suntem în negocieri. Iranul vrea foarte mult să încheie un acord
Statele Unite trimit încă o unitate de elită spre Orientul Mijlociu, potrivit mai multor surse apropiate, în timp ce președintele Donald Trump reconfirmă cu tărie că se desfășoară negocieri cu Iranul. „Au ajuns contradicțiile voastre interne atât de departe încât acum negociați chiar cu voi?”, au replicat forțele armate ale Teheranului. Washingtonul a prezentat Teheranului un plan în 15 puncte pentru a încerca să pună capăt conflictului, care include cerinţe ca de exemplu TIranul să predea tot combustibilul său nuclear îmbogăţit şi să lase deschisă Strâmtoarea Ormuz, au relatat marţi mai multe media, notează AFP.
Cel puțin o mie de soldați americani urmează să fie mobilizați și detașați în Orientul Mijlociu în zilele următoare, indică surse multiple citate de presa de peste ocean. Președintele Donald Trump ar fi aprobat deja dislocarea lor, conform NBC News. Este vorba despre militari din Divizia 82 Aeropurtată, unitate de infanterie de elită.
Jon Gambrell – jurnalist The Associated Press: Această divizie ar avea un rol esențial în lansarea unor atacuri asupra aerodromurilor sau, eventual, asupra insulelor din Golful Persic. S-a discutat deja despre posibilitatea ca Statele Unite să ocupe Insula Kharg, care este principalul terminal petrolier al Iranului din Golful Persic, sau să preia controlul asupra insulelor situate mai aproape de Strâmtoarea Ormuz, intrarea îngustã în Golful Persic, prin care tranzita, înainte de război, un volum de 20% din totalul gazelor naturale și al petrolului.
Dislocarea de noi forțe vine pe fondul unor negocieri aflate în curs, gestionate, potrivit președintelui Donald Trump, de secretarul de stat Marco Rubio și de vicepreședintele JD Vance, dupã un plan în 15 puncte al Statelor Unite.
Donald Trump – președintele SUA: Avem, apropo, un succes extraordinar în Iran, după cum știți. Am avut unul în Venezuela, iar acum avem unul în Iran. Nu mai au nicio marină. Nu mai au nicio forță aeriană. Nu mai au echipamente antiaeriene, nu mai au radare, nu mai au lideri. Toți liderii s-au dus. Nimeni nu știe cu cine să discute. Dar, de fapt, discutăm cu persoanele potrivite, iar ei își doresc atât de mult să încheie un acord. Nici nu vă imaginați cât de mult își doresc să încheie un acord.
Cu toată confirmarea dintr-o sursă iraniană a unui contact între părți și a voinței de a lua în considerare propuneri viabile, forțele Teheranului au replicat:
Ebrahim Zolfaghari, purtător de cuvânt, Armata Iranului: Au ajuns contradicțiile voastre interne atât de departe încât acum negociați cu voi înșivă? Dacă eraţi într-adevăr o super-putere, aţi fi găsit deja o soluție pentru a ieși din această situație. Nu numiţi eșecul vostru „un acord”. Timpul promisiunilor voastre s-a încheiat.
Preţurile la energie şi petrol nu se vor mai întoarce la cifrele de dinainte de război, transmite, totodată, Teheranul. Stabilitatea vine prin putere, au subliniat forţele sale armate. Drone și rachete iraniene au vizat din nou, în această dimineață, Arabia Saudită, Kuwait și Bahrain.
Plan în 15 puncte al SUA pentru a pune capăt războiului, transmis către Teheran
Statele Unite au trimis Iranului un plan în 15 puncte pentru a pune capăt războiului purtat de SUA și Israel împotriva Iranului, a declarat pentru Reuters o sursă familiarizată cu acest subiect. Vestea privind planul SUA a fost relatată anterior de New York Times, care, citând doi oficiali, a precizat că planul a fost transmis prin intermediul Pakistanului, notează The Guardian.
Conform raportului NYT, nu este clar în ce măsură planul a fost comunicat oficialilor iranieni și dacă Iranul ar fi dispus să îl accepte ca bază pentru negocieri.
De asemenea, nu este clar dacă Israelul, care a bombardat Iranul alături de SUA, a fost de acord cu propunerea. (Oficialii israelieni au declarat anterior că atacurile vor continua asupra Iranului – și Libanului – chiar dacă SUA ia în considerare posibilitatea unui armistițiu).
Potrivit a trei surse neidentificate citate de Channel 12, negociatorii americani, emisarul special Steve Witkoff şi ginerele lui Donald Trump, Jared Kushner, propun un armistiţiu de o lună, timp pentru ca autorităţile iraniene să analizeze cererile lor.
Dintre cele 15 puncte prezentate, primele cinci se referă la sectorul nuclear: Washingtonul cere ca Iranul să nu încerce niciodată să se doteze cu arme nucleare, ca Teheranul să predea tot combustibilul său îmbogăţit până la o dată convenită de părţi şi ca mai multe instalaţii nucleare importante să fie demontate.
De asemenea, Iranul trebuie să renunţe la sprijinul acordat “interpuşilor” săi (proxys) şi să nu mai finanţeze sau să înarmeze grupări precum Hezbollah sau Hamas. Vor fi impuse limite privind cantitatea de rachete pe care ţara le va putea deţine, precum şi asupra razei lor de acţiune.
Pe de altă parte, Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează aproximativ 20% din hidrocarburile mondiale, trebuie să rămână deschisă traficului maritim. În schimb, Iranul ar obţine ridicarea sancţiunilor internaţionale împotriva sa şi sprijin pentru programul său nuclear civil.
Contactate, Casa Albă şi Departamentul de Stat nu au răspuns imediat. Planul nu menţionează schimbarea regimului în Iran.
Europa, prinsă între două fronturi care o despart strategic: războiul din Ucraina și cel din Orientul Mijlociu
Ce presupun cele 15 puncte ale planului
Conform canalului de știri israelian Channel 12, cele 15 puncte sunt:
- Iranul își va desființa capacitățile nucleare;
- Iranul se va angaja să nu mai urmărească dezvoltarea de arme nucleare;
- Iranul nu va mai îmbogăți niciun material nuclear;
- Tot materialul îmbogățit va fi livrat la Saba conform unui program care urmează să fie stabilit de SUA, Israel și Iran;
- Instalațiile nucleare de la Natanz, Isfahan și Fordow vor fi dezafectate;
- Agenția pentru Energie Atomică va avea acces la toate informațiile nucleare referitoare la programul Iranului;
- Iranul va renunța la modelul său de ”proxy”;
- Iranul va înceta finanțarea și înarmarea efectivă a aliaților săi din regiune;
- Strâmtoarea Ormuz va rămâne deschisă, ca zonă maritimă liberă și neblocată în viitor;
- Iranul va limita numărul și raza de acțiune a rachetelor sale;
- Orice utilizare ulterioară a rachetelor sale va fi destinată exclusiv autoapărării Iranului;
- Toate sancțiunile împotriva Iranului vor fi ridicate;
- Iranul va beneficia de asistență în dezvoltarea unui proiect nuclear civil la Bushehr;
- Amenințarea cu reinstituirea sancțiunilor împotriva Iranului va fi eliminată;
- Statele Unite și Israelul vor oferi asistență Iranului în promovarea și dezvoltarea unui proiect nuclear civil la Bushehr (producerea de energie electrică).

