Iranul, nou avertisment pentru România, prin vocea ambasadorului iranian la Sofia. Ministrul Apărării răspunde
Ambasadorul Iranului la Sofia a avertizat România să nu devină parte a conflictului din Orientul Mijlociu. Într-un interviu pentru televiziunea bulgară Nova, diplomatul a vorbit despre implicațiile războiului declanșat de Statele Unite și Israel. Recent, după ce Parlamentul de la București a acceptat ca SUA să folosească baze din România, Ministerul iranian de Externe a amenințat că gestul va avea consecințe politice și legale.
Într-un interviu pentru televiziunea bulgară NOVA, ambasadorul iranian acreditat la Sofia a declarat că Bucureștiul ar trebui să fie atent să nu devină parte a conflictului din orientul Mijlociu.
Diplomatul a spus că lumea ar trebui să fie îngrijorată pentru pacea globală, pentru că Trump nu este președintele păcii.
Ali Reza Irvash, ambasadorul iranian în Bulgaria: Acest război nu este războiul României sau Bulgariei. Sunt doar americanii care folosesc diferite baze pentru a ataca teritoriul nostru, ţara noastră. Dacă o bază este folosită pentru atacarea teritoriului nostru, nu ar trebui să fie aceste baze ţinte legitime? Nu ar trebui să răspundem? România ar trebui să fie atentă să nu devină parte din acest război.
Radu Miruță, ministrul Apărării: România nu îndeplinește nici măcar condițiile din declarațiile acestui ambasador, pentru că acolo se face o referire la faptul că țările care ar folosi bazele de pe teritoriul național pentru a fi atacat Iranul. Nu este cazul de așa ceva în România, cu certitudine. România este în afara acestui conflict. România nu are legătură cu conflictul care se desfășoară acolo.
Ministrul Apărării a declarat pentru Știrile TVR că Armata monitorizează conflictul din Orientul Mijlociu.
Recent, Parlamentul a acceptat ca SUA să aducă temporar în România mai multe avioane de realimentare, drone și 4-500 de militari. Aprobarea este valabilă 3 luni.

