Donald Trump spune că iranienii sunt dispuşi să încheie un acord privind programul nuclear: “Ei cunosc consecințele dacă nu o fac”
Statele Unite au purtat discuţii foarte bune cu Iranul, vineri, în Oman, a anunţat preşedintele Donald Trump. Liderul de la Casa Albă a precizat că iranienii sunt dispuşi să încheie un acord privind programul nuclear. Săptămâna viitoare sunt programate noi discuţii pe această temă.
Donald Trump: “Ne vom întâlni din nou la începutul săptămânii viitoare, iar ei vor să încheie o înțelegere. Așa cum ar trebui, Iranul vrea să încheie o un acord. Ei cunosc consecințele. Dacă nu încheie un acord, consecințele sunt foarte grave, așa că vom vedea ce se întâmplă.”
La câteva ore după încheierea negocierilor dintre emisarii americani şi iranieni, Washingtonul a anunţat noi sancţiuni petroliere împotriva Teheranului.
Departamentul de Stat a transmis că preşedintele Trump s-a angajat să impună reducerea exporturilor ilicite de petrol şi produse petrochimice ale Iranului.
Sunt vizate 15 entităţi, două persoane fizice şi 14 nave petroliere din „flota fantomă” implicată în comerţul cu petrol. Unele vase arborează pavilioanele Turciei, Indiei şi Emiratelor Arabe Unite.
Sancţiunile îngheaţă toate activele deţinute în Statele Unite de persoanele şi entităţile vizate şi interzic companiilor şI cetăţenilor americani să facă afaceri cu acestea.
Negocierile dintre delegaţia iraniană, condusă de ministrul de Externe, şi cea americană, care i-a inclus pe emisarii preşedintelui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, s-au desfăşurat indirect, prin intermediul Omanului.
Discuţiile au fost utile „pentru clarificarea gândirii iraniene și americane și pentru identificarea domeniilor în care se pot face progrese” a declarat ministrul de externe din Oman, care s-a întâlnit, pe rând, cu cele două delegaţii. El a indicat că este posibilă reluarea negocierilor în viitor, „la momentul oportun„.
Ministrul iranian de Externe a declarat că delegaţiile vor reveni acasă pentru consultări. Zidul de neîncredere ar trebui să fie depăşit, a adăugat el.

