Donald Trump spune că a fost sunat de lideri iranieni pentru negocieri. Teheranul acuză SUA și Israel că trimit teroriști în țară

12 January 2026, 13:25 (actualizat 12 January 2026, 13:27)


Donald Trump a declarat că Washingtonul analizează opțiuni foarte dure, inclusiv acțiuni militare în Iran, în contextul protestelor de amploare din republica islamică și a represiunilor soldate cu sute de morți. Doar că, precizează liderul de la Casa Albă, între timp, liderii iranieni l-ar fi contactat pentru negocieri. Demonstraţiile au continuat pentru a 16-a zi la rând în Iran, iar mii de oameni din marile oraşe ale lumii au protestat faţă de represiunile violente.


Răspunzând la o întrebare privind potențialele atacuri iraniene asupra obiectivelor comerciale și civile americane și israeliene ca represalii în cazul unui atac al SUA, președintele Donald Trump a declarat că SUA vor riposta cu fermitate.

Donald Trump, președintele SUA: Dacă vor face asta, îi vom lovi la un nivel la care nu au mai fost loviți până acum și nici măcar nu vor crede. Am opțiuni foarte puternice. Adică, dacă vor face asta, vor fi întâmpinați cu o forță foarte, foarte puternică. Iranul a cerut ieri negocieri. Ieri, liderii Iranului au sunat. Vor să negocieze. Cred că s-au săturat să fie bătuți de Statele Unite.

Președintele Iranului acuza recent că SUA și Israelul că trimit teroriști antrenați în Iran.

Masoud Pezeshkian, președintele Iranului: “Inamicul, în timpul războiului de 12 zile, a avut ca scop să creeze haos în țara noastră. În prezent, dorește din nou să intensifice tulburările, pe baza problemelor economice. A instruit un grup în interiorul și în afara țării. A introdus teroriști din afara țării pentru a incendia moschei.”

Israelul monitorizează îndeaproape evoluțiile din Iran, în contextul protestelor din țară, iar premierul Benjamin Netanyahu a lăudat curajul cetățenilor iranieni, în timp ce surse Reuters spun că Israelul se află în stare de alertă maximă în cazul unei posibile intervenții a SUA pentru a sprijini mișcarea de protest.

Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: Israelul urmărește îndeaproape ce se întâmplă în Iran. Demonstrațiile pentru libertate s-au răspândit în toată țara. Poporul Israelului, ca întreaga lume, este uimit de eroismul extraordinar al cetățenilor iranieni. Israelul le susține lupta pentru libertate și condamnă cu fermitate masacrele în masă ale civililor nevinovați.

Între timp, fiul șahului iranian, care trăiește în exil în Statele Unite, caută o autoritate de tranziție, deși pare că evită subiectul preluării puterii. Întrebat dacă are un mesaj pentru președintele Donald Trump, Reza Pahlavi a răspuns: “Să sperăm că vom putea consolida definitiv această moștenire prin eliberarea Iranului, astfel încât noi și voi să putem face Iranul din nou măreț. Să colaborăm în acest sens și să avem un viitor mai bun pentru țările și popoarele noastre.”

Protestele din Iran au izbucnit în 28 decembrie anul trecut, după ce nemulțumirea publică față de prăbușirea monedei naționale, inflația galopantă și creșterea prețurilor la alimente și carburant a determinat comercianții din Teheran să iasă în stradă.

Demonstrațiile s-au extins rapid în zeci de orașe, transformându-se într-un val larg de nemulțumire anti-guvernamentală. Sute de oameni și-ar fi pierdut viața în timpul ciocnirilor.

Imagini cu zeci de trupuri neînsuflețite, victime ale represaliilor din Iran, circulă pe rețelele de socializare. Unul dintre clipuri, a cărui autenticitate a fost confirmată de jurnaliștii AFP, a fost geolocalizat la o morgă din sudul Teheranului.

În weekend, mitinguri de susținere a mișcării din Iran au avut loc în mai multe orașe mari ale lumii, precum Paris, Lisabona și Londra.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite