Donald Trump, drespre retragerea trupelor din Europa: Ei bine, am putea. Adică, depinde
Președintele american Donald Trump a declarat că nu exclude retragerea trupelor americane din Europa, dar că totul depinde de negocierile cu Uniunea Europeană în privinţa taxelor vamale.
Este prima dată când liderul de la Casa Albă vorbește despre posibilitatea retragerii trupelor SUA staţionate în Europa.
El a spus că Statele Unite finanţează apărarea Europei fără a primi prea mult în schimb, la fel cum se întâmplă şi cu partajarea costurilor cu Coreea de Sud.
Despre retragerea trupelor din Europa, Trump a afirmat „Ei bine, am putea. Adică, depinde. Plătim pentru armata în Europa. Nu ni se rambursează prea mult”.
„Ar fi un subiect de discutat care nu are legătură cu comerţul. Dar cred că are sens să facă parte din aceste discuţii comerciale. Ar fi frumos să împachetăm totul într-o singură înţelegere pentru fiecare ţară”, a declarat Trump din Biroul Oval.
Potrivit unor surse citate de presa americană, Pentagonul ia în calcul retragerea a până la 10 mii de militari americani din Europa de Est, mai ales din România și Polonia.
Congresmeni din ambele partide din cadrul puternicei Comisii pentru Forțele Armate au cerut însă menținerea prezenței americane. În cadrul NATO, Statele Unite au deținut întotdeauna comanda Forțelor aliate din Europa.

