EXCLUSIV | Cutremur în NATO: Oana Țoiu explică la TVR INFO ce înseamnă retragerea trupelor SUA pentru România

3 May 2026, 22:59 (actualizat 3 May 2026, 23:01)

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, explică implicațiile anunțului privind retragerea trupelor americane din Germania și ce înseamnă această decizie pentru securitatea Europei și poziția României în cadrul relației transatlantice.

Marinela Mititelu, jurnalist TVR: Doamnă ministru, ultimul anunț făcut de Donald Trump pentru continentul european este foarte discutat și provoacă îngrijorări nu doar aici, în Europa, ci și în Statele Unite. Donald Trump, supărat în mod special pe cancelarul Friedrich Merz, anunță retragerea a 5.000 de soldați americani din Germania. Cum vedeți acest anunț?

Oana Țoiu, ministrul Afacerilor Externe: Evident, acest anunț nu poate fi privit decât cu îngrijorare. NATO se bazează pe o relație transatlantică puternică. Sigur, Europa — Germania, România, Polonia, țările de pe flancul estic, Italia, Franța — toate au făcut în ultimii ani pași decisivi pentru a-și crește propria capacitate de apărare și de descurajare.

Însă România, alături de Polonia, Olanda, Italia și alte țări, susține că este esențială consolidarea capacității proprii de apărare: alocarea bugetară, dezvoltarea platformelor industriale de apărare, astfel încât să devenim, într-o măsură mai mare, propriii furnizori și chiar exportatori.

Totuși, este foarte important să facem tot ce ține de noi pentru a menține și reechilibra parteneriatul transatlantic. Din acest motiv, această veste nu poate fi privită în niciun fel într-o notă pozitivă. De altfel, și în interiorul NATO există discuții pe acest subiect. Așteptăm detaliile deciziei, mai ales că președintele Donald Trump a menționat că are în vedere și alte măsuri în această direcție.

Există însă câteva elemente importante. Întâlnirile pe care le-am avut în Congres, în special cu președinții comisiilor de apărare — atât la nivelul Senatului, cât și al Camerei Reprezentanților — arată clar că, pe scena politică americană, se înțelege importanța strategică a prezenței SUA în România și în Europa. Acest lucru este reflectat și în deciziile Congresului, care prevăd că orice diminuare semnificativă a prezenței militare trebuie luată împreună cu acesta.

Acesta este un aspect pozitiv pentru România. Ne aflăm într-un moment bun în relația cu Statele Unite ale Americii, inclusiv după decizia privind retragerea unor trupe aflate în regim rotativ, atât în România, cât și în alte țări europene.

În ultimele luni am observat o reimplicare semnificativă a SUA. A crescut capacitatea de apărare antiaeriană, de exemplu prin sistemul MEROPS, iar această tendință va continua.

De asemenea, discutăm despre investiții comune pentru dezvoltarea unor linii de producție — dronele sunt un exemplu relevant. Recent, secretarul Driscoll s-a aflat în România, având întâlniri atât cu ministrul Apărării, Radu Miruță, cât și la Ministerul Afacerilor Externe. În discuția pe care am avut-o, accentul a fost pus pe dezvoltarea unei piețe comune între operatorii din industrie, atât privați, cât și de stat, în domeniul producției de drone și componente, unde vedem o direcție rapidă de avans împreună.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite