Donald Trump amenință Canada cu noi tarife vamale
Trump a declarat că va răspunde cu aceeași monedă la suprataxa de 25% impusă de Ontario pe energia electrică către New York, Minnesota și Michigan cu un tarif de 25% pe energia electrică canadiană.
Trump a declarat că va răspunde cu aceeași monedă la suprataxa de 25% impusă de Ontario pe energia electrică către New York, Minnesota și Michigan cu un tarif de 25% pe energia electrică canadiană.
Acest lucru ar putea crește și mai mult costurile pentru americani, în special în statele nordice care se bazează pe energia din Canada.
Suprataxa din Ontario, anunțată luni, amenință să crească facturile cu 100 de dolari pe lună, a declarat premierul din Ontario Doug Ford.
În plus, Trump a declarat că va impune tarife și mai mari pe oțelul și aluminiul canadian decât plănuise miercuri.
„Pe baza faptului că Ontario, Canada, a impus un tarif de 25% pentru „electricitatea” care intră în Statele Unite, l-am instruit pe secretarul meu de la Comerț să adauge un tarif ADIŢIONAL de 25%, până la 50%, pentru tot oțelul și aluminiul care intră în Statele Unite din Canada, una dintre cele mai mari națiuni tarifare de oriunde din lume”, a declarat Trump într-o postare pe rețelele sociale marți.
Trump a declarat, de asemenea, că va declara o urgență națională în domeniul electricității în statele vizate de Ontario și a amenințat că va crește „substanțial” tarifele pentru mașinile care intră în Statele Unite din Canada începând cu 2 aprilie.
Președintele a mai spus că aceste tarife pentru automobile „vor închide, în esență, în mod permanent afacerea de fabricare a automobilelor în Canada. Aceste mașini pot fi fabricate cu ușurință în SUA!”

