Misiuni dificile ale salvamontiștilor. Mai mulți turiști blocați pe munte, recuperați de echipele de intervenție

31 mai 2026, 09:39 (actualizat 31 mai 2026, 14:32)

Intervenţii dificile pe munte în ultimele ore. În Masivul Piatra Craiului, o turistă lovită de o piatră a suferit un traumatism cranian. Salvarea ei s-a dovedit o misiune foarte grea din cauza vremii. Operaţiune spectaculoasă şi în Munții Făgăraş. Doi turişti blocaţi în Canionul Valea lui Stan, neechipaţi şi fără lanterne au chemat salvamontiştii când nu au mai putut înainta. În aceeaşi zonă a fost nevoie de intervenţia salvatorilor pentru un grup de turişti surprins de urşi agresivi.

Autoritățile au fost alertate după ce turista aflată în zona Padinile Frumoase din Munții Piatra Craiului a fost lovită de o piatră desprinsă de pe versant. Un elicopter SMURD, cu medic la bord, a fost trimis de urgență, însă vântul puternic a făcut imposibilă preluarea rănitei cu troliul. Medicul a rămas cu pacienta pe munte, pentru a-i asigura îngrijirile necesare. Și a doua încercare aeriană de preluare a celor doi a eșuat.

Într-o mobilizare impresionantă, contra-cronometru, salvamontiștii de la Zărnești au plecat pentru a-i prelua pe cale terestră. I-au coborât pe brațe, iar rănita a ajuns la spital. A fost a doua intervenție de salvare în Piatra Craiului, de unde a fost recuperat cu un elicopter și un turist care alunecase pe unul dintre traseele cele mai dificile din masiv.

În Munții Făgăraș din Argeș, doi turiști din Oradea, un bărbat și o femeie, au pornit prin Canionul Valea lui Stan, unul dintre cele mai frumoase trasee de chei din țară. Nu aveau însă echipament corespunzător, au înaintat greu astfel că i-a prins noaptea. Au cerut ajutorul salvamontiștilor când nu au mai putut continua drumul.

„Intervenţie (…) în Canionul Valea lui Stan, după ce doi turişti au rămas blocaţi pe traseu şi au solicitat ajutorul salvatorilor montani. Apelul a fost primit în jurul orei 19:30, iar echipele de intervenţie au pornit imediat spre zona indicată. După aproape patru ore de efort, turiştii au fost recuperaţi şi coborâţi în siguranţă”, au anunţat duminică reprezentanţii Salvamont Argeş.

Deoarece în zona de ieşire din canion a fost semnalată anterior prezenţa mai multor urşi, salvamontiştii au solicitat sprijinul jandarmilor montani.

„Pentru o drumeţie în siguranţă, vă recomandăm următoarele: informaţi-vă înainte de plecare despre starea vremii şi a traseului; echipaţi-vă corespunzător gradului de dificultate al traseului; aveţi întotdeauna o lanternă frontală; evitaţi traseele dificile dacă nu aveţi experienţă; ţineţi cont de avertizările privind prezenţa animalelor sălbatice”, transmit salvamontiştii.

Cei doi nu aveau probleme medicale așa că au fost conduși la Curtea de Argeș, unde erau cazați. Tot pe Valea lui Stan un grup de turiști s-a întâlnit cu urs agresiv. Oamenii au reușit să își păstreze calmul și au sunat la 112.

Pentru salvarea lor a fost mobilizată o echipă mixtă de intervenție rapidă, formată din jandarmi montani și lucrători silvici din zonă. Pentru îndepărtarea ursului agresiv s-au folosit petarde și s-au tras focuri de armă de avertisment. În cele din urmă, grupul a fost preluat și coborât în siguranță până la baza traseului, fără ca vreo persoană să sufere răni sau leziuni corporale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite