Doi români, acuzați la Londra de atacarea și înjunghierea unui jurnalist, ar fi acționat la comanda Iranului

19 mai 2026, 07:51 (actualizat 19 mai 2026, 08:09)

Doi români, acuzați la Londra de atacarea și înjunghierea unui jurnalist de la un post de televiziune finanțat de Arabia Saudită, ar fi acționat la comanda Iranului. Asta au susținut anchetatorii în prima zi a procesului.

Nandito Badea, de 21 de ani și George Stana, de 25 de ani, au fost aduși în fața unei instanțe din capitala Marii Britanii, sub acuzația de vătămare corporală. Ei ar fi fost ajutați de un complice, David Andrei, arestat în România.

Jurnalistul britanic de origine iraniană, care lucrează pentru publicația din exil Iran International, a fost înjunghiat în picior, acum 2 ani, în timp ce se afla în apropierea locuinței sale din Wimbledon.

Potrivit procurorului de caz, românii au comis un atac planificat, precedat de o recunoaștere, ordonat de o terță parte ce acționa în numele statului iranian.

Inculpaţii neagă acuzaţiile. Se estimează că procesul va dura în jur de 2 săptămâni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite