Doi luptători români din grupul Getica, răniți în Ucraina. Vehiculul în care se aflau a fost lovit de o dronă rusească

10 July 2025, 18:22 (actualizat 10 July 2025, 18:34)

Doi români care luptă în Ucraina au fost răniți, în urma unui atac rusesc din luna iunie, potrivit paginii de Facebook a Batalionului de voluntari români Getica. Cei doi soldați se aflau într-un vehicul de teren, când acesta a fost lovit de o dronă rusească.

Incidentul a avut loc pe data de 17 iunie, însă a fost dezvăluit abia acum. Atacul cu dronă asupra mașinii de teren în care se aflau românii a fost în regiunea Zapororojie. Cei doi români au ieșit singuri din mașină și au mers 3 kilometri până la baza lor. Unul dintre ei a fost internat în spital, cu o contuzie cerebrală și răni la picioare.

”Pe data de 17 Iunie, în jurul orelor 2 noaptea, doi camarazi au primit ordinul să extragă o echipă de infanterie a Legiunii Internaționale aflată în prima linie a teatrului operațional Zaporizhia, în zona Orikhiv, la bordul unei mașini de teren echipată cu un dispozitiv de bruiere a dronelor și fără blindaj, dar cu construcție solidă și protecții caracteristice mașinilor de teren militare. În ultima parte a rutei al carei punct final era la doar câteva sute de metri de pozițiile inamice, un FPV inamic conctat prin fibră optică și aterizat în mijlocul drumului cu rolul de dispozitiv explozibil improvizat cu activare la distanță (remotely activated IED) a detonat în partea de jos a motorului mașinii, distrugând componente esențiale ale funcționarii vehiculului și rănind camarazii. Aceștia au părăsit imediat după explozie vehiculul și s-au deplasat pe o distanță de 3km până la o poziție solidă și blindată a unității noastre, unde au primit îngrijiri medicale, au fost stabilizați și au fost extrași ore mai târziu. Echipa care trebuia extrasă din prima linie a rezistat cu stoicism încă câteva zile până la extracția finală, după mai bine de 12 zile în care au fost izolați în prima linie”, se precizează în postarea Batalionului de voluntari români Getica, pe Facebook.

Potrivit sursei citate, incidentul a fost înregistrat de o dronă cu cameră termică care supraveghea din aer operațiunea de extracție.

Unul dintre luptătorii români implicați în incident a fost spitalizat timp de o săptămână cu leziuni la picioare, contuzie cerebrală cauzată de explozie și leziuni auditive. Al doilea luptător român a fost externat la o zi după incident, având doar leziuni ușoare. Ambii și-au revenit complet după incident, notează sursa citată.

De asemenea, în postarea publicată pe Facebook, grupul menționează că o greșeală a forțelor ruse e cea care le-a salvat viața celor doi români.

”Dacă inamicul ar fi detonat o jumătate de secundă mai târziu și explozia s-ar fi produs nu sub blocul motor, ci mai în spate, sub pasageri, tragedia ar fi fost cu siguranță mult mai mare”, arată sursa citată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite