Dogioiu: Intenția Guvernului este ca angajarea răspunderii să aibă loc pe 29 ianuarie

22 January 2026, 14:19

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat joi că intenția Guvernului a rămas neschimbată în privința calendarului angajării răspunderii în Parlament asupra proiectului privind reforma administrației publice.

Aceasta a fost întrebată dacă data pentru angajarea răspunderii pe reforma administrației rămâne 29 ianuarie, în condițiile în care pe pagina de facebook a premierului a existat un mesaj, postat miercuri seară, conform căruia ar trebui ca angajarea răspunderii pentru pachetul 3 de măsuri fiscal-bugetare să aibă loc în februarie, deși în urmă cu două zile a fost emis un comunicat potrivit căruia va avea loc pe 29 ianuarie.

‘L-am întrebat pe premier (…). Nu s-a schimbat nimic. Intenția este ca angajarea să aibă loc pe 29 ianuarie’, a afirmat Ioana Dogioiu.

Totodată, ea a precizat că după această angajare urmează ca în luna februarie să aibă loc aprobarea bugetului de stat pentru 2026.

Intenția aceasta este – în februarie. Nu s-a schimbat nimic de la coaliție (de la ședința coaliției – n.red.) încoace. Și înțeleg că aceasta a fost decizia coaliției. (…) Probabil că a fost o exprimare mai… Voi verifica ce s-a întâmplat, n-am verificat postarea respectivă a premierului în detaliu, dar eu știu că nu s-a modificat nimic’, a explicat Dogioiu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite