Discuţiile dintre Liban şi Israel de la Washington vor continua vineri
Cea de-a cincea sesiune de negocieri dintre Israel şi Liban mediată de SUA şi programată iniţial să se încheie joi va continua în cele din urmă vineri la Washington, a anunţat Departamentul de Stat american, transmite AFP.
“Discuţiile dintre Israel şi Liban sunt încă în desfăşurare, în timp ce noi continuăm să le facilităm. Cele două părţi vor relua discuţiile mâine la ora 09:00 (13:00 GMT) pentru a-şi continua activitatea în vederea unui acord”, a declarat Departamentul de Stat joi pentru AFP, potrivit Agerpres.
Gruparea pro-iraniană Hezbollah a acuzat din nou joi Israelul de o “încălcare flagrantă” a armistiţiului după ce un atac cu dronă a făcut trei morţi. Armata israeliană a afirmat că a ucis luptători ai formaţiunii şiite.
Memorandumul de înţelegere iraniano-american semnat la 17 iunie prevede încetarea ostilităţilor, inclusiv în Liban. Iranul a impus ca această chestiune să fie inclusă în memorandumul de înţelegere, mai scrie AFP.

