Discuții între CSM, procurorul general, președintele Înaltei Curți și reprezentanți ai Guvernului, pe tema pensiilor magistraților
Judecătoarea Elena-Raluca Costache, Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), a discutat cu reprezentanți ai puterii legislative și executive, referitoare la pensiile de serviciu ale judecătorilor și procurorilor, precizează CSM, într-un comunicat.
Este prima întâlnire dintre CSM și cei de la Putere, după ce Curtea Constituțională a respins proiectul Legii pensiilor magistraților, pe motiv că Guvernul nu a avut avizul CSM.
Întâlnirea a avut loc la invitația președintelui Camerei Deputaților Sorin Grindeanu și s-a desfășurat la Parlament. La discuții au participat și președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție și procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.
Este esențial ca aspectele care privesc statutul magistraților să fie discutate cu implicarea efectivă a reprezentanților autorității judecătorești, astfel încât orice demers în acest sens să respecte independența justiției, garanție esențială a statului de drept, transmite CSM.
Consiliul Superior al Magistraturii mai amintește că independența justiției, predictibilitatea și stabilitatea cadrului normativ, adoptarea unei reglementări echitabile, care să țină cont de rolul justiției într-un stat democratic, precum şi de realităţile sistemului judiciar, elaborată în condiții care să nu transforme corpul profesional al magistraților într-o țintă de presiune publică, trebuie să fie liniile directoare ale oricărui dialog interinstituțional onest, pe care de altfel Consiliul l-a solicitat în mod constant.

