Diaconescu, despre Groenlanda: Cele mai multe baze militare americane sunt acolo. Dialogul, ca între parteneri, va duce la o soluţie

6 January 2026, 14:16

Liderul de la Casa Albă vorbește despre „necesitatea” Groenlandei pentru securitatea SUA. Danemarca, Groenlanda și Uniunea Europeană resping ferm ideea și cer respectarea suveranității. Întrebarea rămâne: asistăm la apărarea influenței americane sau la revenirea unei politici de forță, ambalată în argumente istorice și de securitate? Istoria avertizează. Iar lumea începe să asculte. Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe și fost consilier prezidențial, a răspuns la aceste întrebări în cadrul emisiunii ”Prim Plan”, de la TVR Info.

Groenlanda nu este parte a Uniunii Europene şi nici partener NATO.

Americanii par să nu dorească resurse minerale din Groenlanda pentru că sunt greu de exploatat. Groenlanda este în calea potenţialelor rachete care ar ataca SUA. Asta invoca Donald Trump când spune că are nevoie de Groenlanda.

Cristian Diaconescu: Dincolo de retorica publică, eu cred că se va găsi o soluţie.

“Pe de altă parte, dintre cele peste 700 de baze americane aflate în afara SUA, cele mai multe sunt în Groenlanda, deci prezenţă militară există deja acolo” subliniază Cristian Diaconescu.

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat că ţara sa are nevoie de Groenlanda din motive de ‘securitate naţională’ şi a adăugat că Danemarca nu investeşte în acest teritoriu, după ce duminică a numit un emisar special pentru a aborda problemele legate de această insulă.

“Avem nevoie de ea pentru protecţia naţională. Avem nevoie de Groenlanda pentru protecţia naţională”, a insistat preşedintele Trump, întrebat despre ultimele sale acţiuni în legătură cu acest teritoriu controlat de Danemarca.

Şeful statului a profitat de ocazie pentru a critica Danemarca, susţinând că ‘nu investesc nimic’ în Groenlanda şi adăugând că ‘nu au armată’.

„Gata, ajunge!”, a reacţionat duminică seară târziu premierul Groenlandei, Jens Frederik Nielsen, la ameninţările repetate ale preşedintelui american Donald Trump cum că „se va ocupa” de insula arctică pentru a o anexa.

„Gata cu presiunea. Gata cu insinuările. Gata cu fanteziile de anexare. Suntem deschişi la dialog. Suntem deschişi la discuţii. Dar acest lucru trebuie făcut prin canalele adecvate şi în conformitate cu dreptul internaţional”, a scris Nielsen pe Facebook.

Întrebat de revista americană The Atlantic despre implicaţiile pentru Groenlanda ale operaţiunii militare desfăşurate de forţele speciale americane în Venezuela, Donald Trump a declarat că este de datoria partenerilor săi să le evalueze: „Va trebui să se hotărască singuri. Chiar nu ştiu”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite