Demonstrații antiguvernamentale în Albania. Mai multe persoane au fost rănite după ciocnirile dintre protestatari și forțele de ordine
Mai multe persoane au fost rănite marți seara, în urma ciocnirilor dintre protestatari și forțele de ordine, la demonstrația antiguvernamentală din capitala Albaniei. Mii de demonstranți au cerut la Tirana demisia executivului, pe fondul unui imens scandal de corupție care îi macină credibilitatea.
Protestele au degenerat la scurt timp după momentul discursurilor oficiale. Atacate cu cocktailuri Molotov, cu dispozitive pirotehnice și cu pietre, forțele de ordine care apărau clădirea guvernului și cea a parlamentului au răspuns cu gaze lacrimogene și cu tunuri cu apă. Cel puțin 13 protestatari au fost arestați. 16 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Mii de oameni au răspuns chemării la proteste de stradă, lansate de opoziție. Întregul guvern al lui Edi Rama este în vizor, după ce procurorii anticorupție au cerut ridicarea imunității Belindei Balluku, vicepremier și ministru al infrastructurii, acuzată de interferență în favoarea unor companii, în achiziții publice pentru proiecte de construcții. Șeful executivului nu a dat curs cererilor de demitere, iar ridicarea imunității se face prin votul Parlamentului.
Sali Berisha, liderul Partidului Democrat, Albania: Poate că ne-am adunat în cadrul acestei revolte
pașnice în cel mai critic moment pentru Albania din ultimii 35 de ani.
Corupția este o problemă generalizată în Albania, atrag atenția organisme internaționale de supraveghere.
Mentor Kikia, analist politic: Astăzi, percepția este că, dacă Rama pleacă, va veni Berisha. Unul a părăsit puterea din cauza corupției, celălalt trebuie să părăsească puterea din cauza corupției.
Albania are deschise toate capitolele de negociere pentru aderarea la Uniunea Europeană și este supusă unei monitorizări stricte pentru a-și atinge obiectivele până în 2027.

