Decretul pentru promulgarea Legii privind primele măsuri fiscal-bugetare ale cabinetului Bolojan a fost publicat în Monitorul Oficial
Decretul pentru promulgarea Legii privind unele măsuri fiscal-bugetare a fost publicat vineri seara în Monitorul Oficial al României. Din acel moment, pachetul acestor măsuri este în vigoare.
Președintele Nicușor Dan a anunțat vineri că a promulgat primul pachet de măsuri fiscal-bugetare.
„Tocmai ce am semnat primul pachet și tehnic este consistent. Sunt 30 de pagini, 40 de pagini și tot timpul când ai de făcut un pachet din astea, apar probleme tehnice”, a declarat șeful statului.
El a făcut referire și la cel de-al doilea pachet de măsuri. „La început de august o să avem o asumare a Guvernului în Parlament. Bineînțeles că atunci când iei măsuri care, după ani de zile în care România a cheltuit mai mult decât își permitea, când iei măsuri care reduc aceste cheltuieli, e dificil contactul dintre politicieni și populație și din cauza asta apar și tensiuni în coaliție. Eu ce vreau să spun în momentul ăsta este că este remarcabil că partidele pro-occidentale din România și-au asumat asta. Cel mai simplu pentru fiecare dintre ele ar fi fost să stea în opoziție„, a precizat șeful statului, într-o conferință de presă la Salzburg.
Pe 7 iulie, Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament pe primul pachet de măsuri fiscale menite să reducă deficitul bugetar.
Două zile mai târziu, AUR a anunţat depunerea unei moţiuni de cenzură, pe motiv că Executivul „a uzurpat puterea legitimă şi a batjocorit voinţa de reprezentare a poporului român” şi, ca urmare, „trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos şi toxic”.
Moţiunea de cenzură a fost respinsă de Parlament pe 14 iulie. S-au înregistrat 134 de voturi „pentru” şi 4 voturi „împotrivă”, dintr-un total de 138 de voturi exprimate. Pentru ca moţiunea de cenzură să treacă era necesar un număr de 233 de voturi.
A doua zi, Alianţa pentru Unirea Românilor a depus o sesizare de neconstituţionalitate împotriva legii pe care a numit-o a „austerităţii”.
Pe 22 iulie, Curtea Constituţională a României a respins sesizarea AUR.

