AUR a depus moțiune de cenzură după asumarea răspunderii Guvernului

9 July 2025, 16:32 (actualizat 9 July 2025, 20:42)

Partidul AUR depune moțiune de cenzură în Parlament, după ce guvernul Bolojan și-a asumat răspunderea pe primul pachet de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului.

Anunțul a fost făcut într-o conferință de presă, la Palatul Parlamentului, de deputatul AUR Ramona Bruynseels.

Mihai Enache, liderul grupului deputaților AUR, a declarat că moțiunea a fost semnată de parlamentari AUR, S.O.S. România, POT și neafiliați.

Mihai Enache a mai spus că s-au strâns mai multe semnături decât cele cerute pentru depunerea unei moțiuni de cenzură, însă Opoziția nu are voturile necesare pentru ca aceasta să fie adoptată.

Textul moțiunii va fi prezentat, miercuri, în plenul reunit al celor două Camere, iar luni vor avea loc dezbaterea și votul.

Opoziția parlamentară nu are suficiente voturi, 233, pentru adoptarea moțiunii, dar așteaptă ca parlamentarii de la putere nemulțumiți de măsurile Guvernului să li se alăture.

Guvernul Bolojan și-a asumat, luni, răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului bugetar.

Premierul Ilie Bolojan spunea că acest pachet e doar începutul. Urmează și alte reforme pentru tăierea sinecurilor și a câștigurilor exagerate. Ilie Bolojan a precizat că e vorba despre urgență națională.

Principalele modificări vizează creșterea TVA și a accizelor la alcool, tutun și carburanți, majorarea impozitului pe dividende, înghețarea salariilor din sistemul public și a pensiilor în 2026, limitarea angajărilor și tăierea sporurilor nejustificate.

Iar Opoziția a anunțat că va depune moțiune de cenzură.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite