De la 1 ianuarie, locuințele sunt mai scumpe cu 15%, din cauza cererii mari, dar și a taxei de carbon

11 January 2026, 19:01 (actualizat 12 January 2026, 11:46)

Să devii proprietar în România te va costa mai mult, cu cel puţin 15%, chiar de luna viitoare, atunci când se va vedea şi efectul taxei de carbon, care se aplică de la 1 ianuarie. Preţurile vor creşte şi pentru că oferta nu face faţă cererii.

Aş fi interesat de un studio sau o garsonieră. În bugetul de 100 de mii de euro, plus TVA.

De câteva luni, Victor îşi caută o locuinţă. Vrea să fie cât mai aproape de locul de muncă sau măcar lângă o stație de metrou.

Victor Bitir, client: Plătesc o chirie undeva la 700 de euro de lunar şi consider că, cu un avans pe care deja îl am, în momentul de faţă, aş putea face un credit să îmi achiziţinez propriul apartament. Cu cât trece mai mult timp, cu atât pierd mai mulţi bani. Nu merită să mai aştept. Toate preţurile vor creşte.  

Iar acest lucru se va întâmpla chiar de luna viitoare.

Ramona Ganea, reprezentant Asociaţia Dezvoltatorilor Imobiliari din România: În acest moment ne confruntăm cu anunţurile producătorilor de materie primă, cum ar fi cimentul, de creştere de preţ, generată de noi taxe pe care toţi producătorii vor fi nevoiţi să le suporte anul viitor, respectiv taxa de mediu şi de asemenea, un alt factor este liberalizarea preţului pentru gaz care va duce la o creştere a costului de producţie, lucru care se preconizează că se va întâmpla din luna martie.

Andreea Nicolae, reprezentant agenţie imobiliară: Având în vedere că nu avem atât de multe oferte în acest moment, preţurile vor continua să crească. Sunt într-un trend ascendent şi ne aşteptăm să rămână aşa până la sfârşitul anului, fie că vorbim de proiecte în construcţie, fie că vorbim de proiecte finalizate.

Scumpiri care vin deja pe fondul majorării TVA la noile locuinţe, aplicată din vara anului trecut. Agenţii imobiliari spun că toate aceste creşteri de preţ nu au redus interesul românilor de a deveni proprietari, însă oamenii şi-au schimbat preferinţele.

Georgian Dascălu, reprezentat agenţie imobiliară: Acum, cu creşterea preţurilor, tind să îşi achiziţioneze locuinţe cu suprafeţe mai mici, care, automat, au un preț mai accesibil. În 2026, sunt de părere că piaţa imobiliară va merge pe locuinţe mai mici şi mai practice, cu preţuri mai accesibile.

Cătălina Ciorei. reprezentant platformă online imobiliare: “Este posibil ca 2026 să aducă o scădere a dobânzilor şi o temperare a inflaţiei. Dacă acest scenariu se confirmă, accesul la finanţare o să devină mai atractiv şi putem să vedem o creştere, în special în a doua parte a anului 2026”.
  
Peste 34 de mii de autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale s-au eliberat anul trecut, din ianuarie şi până în noiembrie. Cu mai bine de 4 procente faţă de aceaşi perioadă a anului precedent. Cele mai mari creşteri s-au înregistrat în centrul şi vestul ţării.  

În ultimul an, la nivel naţional, locuinţele s-au scumpit în medie cu 15%. Însă Craiova a înregistrat o creştere a preţurilor ce se apropie de 20 de procente. În continuare cele mai scumpe locuinţe sunt în Cluj-Napoca, unde metrul pătrat se vinde cu peste 3.000 de euro.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite