„De doi ani suntem în ruine, cu oameni strămutați pe străzi”. Planul de pace propus de Trump pentru Gaza, discutat la Sharm el Sheik. Hamas ridică pretenţii
Delegaţia israeliană a ajuns la Sharm el Sheik, în Egipt, unde, prin intermediul mediatorilor, va negocia planul de pace propus de Donald Trump. Liderul de la Casa Albă este foarte încrezător că prima etapa a planului său, care se referă la eliberarea ostaticilor, se va încheia săptămâna aceasta. Înainte să înceapă discuţiile, Hamas ridică deja pretenţii inacceptabile pentru Israel. Discuţiile încep cu o zi înainte de a se împlini 2 ani de la carnagiul comis de Hamas în kibutzurile israeliene când au fost omorâţi cu bestialitate peste 1200 de civili şi au fost luate ostatice 251 de persoane.
În aşteptarea unui acord care să îi elibereze pe ultimii ostatici rămaşi în viaţă, rudele celor care au căzut victime măcelului Hamas de acum doi ani au organizat o ceremonie în memoria acestora în kibuţul Nir Oz, cel mai afectat de atacul terorist al Hamas.
Daniel Lifshitz, nepotul ostaticului ucis Oded Lifshitz: Cred că trebuie să ne concentrăm cu toții asupra cadrului propus de președintele Trump, asupra primei clauze, știți că toți ostaticii vor fi eliberați în 72 de ore, fără întârzieri, așa cum a cerut președintele Trump.
Planul lui Donald Trump în 20 de puncte prevede în primul rând eliberarea celor 20 de ostatici care încă mai sunt în viaţă. Asta ar trebui să se întâmple în 72 de ore de la încheierea unei înţelegeri.
– Care este termenul limită pentru Hamas ca să elibereze ostaticii?
Donald Trump: Foarte repede. Am avut niște întâlniri foarte bune…țările lumii. Multe dintre țările din jurul Israelului, sincer, musulmane, arabe și multe altele, au avut întâlniri excelente cu Hamas și se pare că funcționează.
Numai că nici nu au început negocierile din Egipt că Hamas ridică deja pretenţii. Vor eliberarea deținuților pe viață „chiar și cu prețul unui acord dezastruos” şi retragerea armatei israeliene. Este vorba despre cei mai cunoscuți teroriști palestinieni, pe care Israelul a refuzat să-i elibereze.
Benjamin Netanyahu: Hamas spune că a acceptat Acordul. Acum, responsabilitatea revine Hamas. Acest plan constă din două părți. Prima parte este eliberarea tuturor ostaticilor. Israelul face o retragere tactică, rămâne în Gaza. Iar a doua parte are ca scop demilitarizarea Gazei și dezarmarea Hamas. Acest lucru va fi negociat.
Delegaţiile israeliană şi a Hamas discută la Sharm el Sheik în Egipt toate cele 20 de puncte ale planului propus de Donald Trump, şi toată lumea speră că se va ajunge la un posibil armistiţiu. Discuţiile se concentrează pe prima etapă a unei încetări a focului, eliberarea ostaticilor în schimbul prizonierilor palestinieni din închisorile israeliene.
„De doi ani suntem în ruine, cu oameni strămutați pe străzi. De doi ani suntem în război, de doi ani suntem în ruine.”
Războiul din Gaza a început după ce Hamas a atacat Israelul pe 7 octombrie 2023 ucigând 1200 de civili. Teroriştii au răpit atunci 251 de persoane, printre care şi copii, femei şi bătrâni. 48 de israelieni mai sunt în mâinile Hamas dintre care se crede că doar 20 mai sunt în viaţă.

