De ce Eugen Tomac? Nicușor Dan: “Dată fiind independența lui față de partidele parlamentare, e opțiunea cea mai bună”

5 June 2026, 18:31 (actualizat 5 June 2026, 18:39)

Președintele Nicușor Dan a explicat de ce a ales să îl desemneze pentru funcția de premier pe Eugen Tomac și de ce un prim-ministru politic și nu unul tehnocrat.

“Contrar aparențelor, politica e o meserie. Posibilitatea de a negocia, de a-ți ierarhiza argumentele, mizele, capacitatea de interacționa cu partidele este o meserie care se învață în timp. Dat fiind complexul atât de complicat că am avut o coaliție care s-a destrămat, am considerat că un politician e mai bun decât un economist care nu a avut de a face cu politicieni tot timpul”, a explicat Nicușor Dan  la Summitul UE-Balcanii de Vest.

Președintele a vorbit și despre alegerea lui Eugen Tomac în dauna altor opțiuni:

“Cred că din spectrul politic, dată fiind independența lui față de partidele parlamentare, e opțiunea cea mai bună. (…) Dacă voiam să facem un guvern politic…Sau să spun altfel: prima opțiune a fost un guvern politic. Niciunul dintre partide nu a venit la consultări cu o majoritate conturată. Am înțeles și contradicțiile dintre ce își dorește fiecare dintre partide și atunci singura soluție logică a fost un premier care să fie independent de partide”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite