Dăruiește un zâmbet. Elevii din Corala Cuza colindă și duc daruri de Crăciun copiilor din sate
Sezonul colindelor aduce vești bune, iar elevii unui liceu din București le însoțesc prin fapte bune. De 5 ani, colindă sate și comune, unde copiii primesc cu greu daruri de Crăciun. Inițiativa aparține unui profesor de religie și poartă un nume simplu: „Dăruiește un zâmbet”.
Colindele răsună peste tot în acest zile premergătoare Crăciunului. Urările sunt primite cu inima deschisă de toată lumea. Dar atunci când sunt cântate într-o biserică totul este mult mai emoţionant.
Elevii liceului “Alexandru Ioan Cuza” din Capitală sunt matematicieni, informaticieni, se pregătesc să devină medici sau ingineri, dar în luna decembrie vor să facă mai mult. Şi de cinci ani colindă prin sate şi comune, la început din Oltenia, apoi şi din Vâlcea, Prahova sau Călăraşi pentru a aduce bucurie celor care uneori nu primesc daruri de Crăciun.
Și-au spus “Corala Cuza”, după numele liceului pe care îl reprezintă, dar nu sunt un cor obișnuit: vocile sunt acompaniate de chitare, clape, viori, percuție.
Grupul se mărește de la un an la altul, dar la început s-au strâns cei care s-au priceput cât de cât la muzică, la îndemnul profului de religie.
În fiecare an, elevii din Corala Cuza parcurg sute de kilometri pentru a dărui zâmbete. Au cântat și în Salina Ocnele Mari.
Sunt și absolvenți care vor să participe în continuare la acest proiect. Pentru că, pur și simplu, le place să cânte și să fie alături de oameni. Colindele lor chiar aduc zâmbete!

