Danemarca solicită cu insistență o întâlnire cu Marco Rubio, pentru a clarifica situația generată de declarațiile lui Donald Trump
Situaţie tensionată între Danemarca şi Statele Unite, după declaraţiile lui Donald Trump privind anexarea. Guvernele Danemarcei și Groenlandei solicită cu insistență o întâlnire cu secretarul de stat american Marco Rubio, în care acesta să clarifice situaţia. În timp ce Franța lucrează cu aliații săi la elaborarea unui plan în cazul în care SUA ar decide să preia controlul.
Danemarca și Groenlanda au solicitat o întâlnire cu secretarul de stat american Marco Rubio, a anunțat ministrul de externe danez, după o reuniune extraordinară a Comitetului pentru politică externă de la Copenhaga.
Lars Loekke Rasmussen, ministrul de externe danez: Așadar, pe lângă discuțiile de pe Twitter
și de pe rețelele sociale, atât Vivian Motzfeldt, cât și eu considerăm că ar fi înțelept să încercăm să găsim un loc liniștit unde să ne putem întâlni cu secretarul de stat al SUA și să discutăm aceste lucruri.
Prim-ministrul danez Mette Frederiksen a descris situția privind Groenlanda că fiind gravă: Opinia mea despre americani, și în special despre președintele american, este aceeași că acum un an, și anume că trebuie să luăm acest lucru în serios și că el (n.r. Donald Trump) vrea Groenlanda. Este o situație gravă. Dar nu putem fi siguri că vom schimbă poziția americană, iar atunci va trebui să ne apărăm propriile interese.
Președintele francez Emmanuel Macron spune că nu concepe că Statele Unite să încalce suveranitatea daneză asupra insulei arctice.
Emmanuel Macron: Pentru mine, nu există niciun scenariu în care Statele Unite ale Americii ar fi puse în situația de a încălca suveranitatea daneză. Pur și simplu nu există. Prin urmare, nu pot să cred că ar trăda angajamentele sale față de Groenlanda. Groenlanda este un teritoriu aflat sub suveranitatea daneză. Va rămâne așa și știu că americanii vor continuă să colaboreze cu noi pentru pace și securitate în Europa.
Franţa, Germania, Italia, Polonia, Spania şi Regatul Unit şi-au exprimat, într-o declaraţie comună susţinerea faţă de Danemarca. Franța, prin vocea ministruluid e Externe, a transmis că lucrează, împreună cu partenerii săi, la un plan privind modul în care ar trebui să reacționeze în cazul în care Statele Unite ar pune în aplicare amenințarea. În timp ce miniştrii de externe ai ţărilor nordice au subliniat necesitatea că această chestiune să fie tranşata exclusiv de Danemarca şi Groenlanda.
Președintele Camerei Reprezentanților, republicanul Mike Johnson, spune că nu a discutat despre așa ceva, în cadrul unei întâlniri cu președintele Donald Trump.
Președintele României Nicușor Dan spune că deocamdată problema Groenlandei se discuta doar în baza unor declarații și nu a unor intenții oficiale ale Statelor Unite.
Nicușor Dan: Situația este cu totul și cu totul diferită. E vorba de un teritoriu autonom care este parte din Coroana daneză și care este teritoriu NATO, deci nu se pune problema.
Recentele avertizări privind opțiuni militare în Groelanda fac parte din încercarea de a forța Copenhaga să negocieze și NU semnifică o invazie iminentă, informează secretarul de stat american Marco Rubio, după ce le-a spus congresmenilor că Washingtonul vrea să cumpere insula arctică.
Totuși, Casă Albă a confirmat declarațiile lui Donald Trump potrivit cărora folosirea forțelor armate rămâne una dintre opțiuni în strategia de a achiziționa insula arctică, lucru care a stârnit îngrijorare în Europa.

