Cutremur în handbalul românesc: Multipla campioană națională, Steaua București, retrogradează din prima ligă
Steaua Bucureşti, cea mai titrată echipă din handbalul masculin românesc, a retrogradat din Liga Naţională după ce Poli Timişoara a învins-o pe CSM Constanţa cu scorul de 32-28 (18-11), vineri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 25-a, penultima a sezonului.
Steaua, care are 28 de titluri naţionale în palmares (record), ocupă penultimul loc, cu 16 puncte, dar nu mai poate evita această clasare, fiind la şapte puncte de următoarea clasată, CSM Focşani, cu două etape înainte de final.
Poli Timişoara, cu succesul de vineri, a acumulat 25 de puncte, scăpând de orice emoţii ale retrogradării directe.
Ultimele două clasate retrogradează direct din Liga Zimbrilor, iar ocupantele locurilor 11 şi 12 dispută un turneu de baraj.

