Cursurile de apă ajung canale de deversare a mizeriei celor care locuiesc pe malurile lor

5 June 2025, 18:47

Crengi, gunoaie menajere, deșeuri de toate felurile. Cursurile de apă ajung de multe ori canale de deversare a mizeriei celor care locuiesc pe malurile lor. Iar creşterea debitelor duce şi la creşterea cantităţii de gunoaie. În judeţul Braşov, lingă Făgăraş, Oltul a adus o cantitate impresionantă de deşeuri, inclusiv pe Via Transilvanica.

Zile întregi sătenii din Șona au fost izolați de ape. Drumul spre Făgăraș a fost inundat de Olt pe câteva sute de metri. Primăria a aprovizionat oamenii cu pâine și apă, folosind mașini off road pe un drum alternativ greu accesibil. Dar aceste probleme se tot repetă de fiecare dată când plouă torențial. Apele aduc deșeuri și crengi care se opresc într-un baraj, astăzi nefuncțional.

În perioada de după 1990, combinatul s-a privatizat iar priza de captare de pe Olt a intrat în proprietate privată.

În zona comunei Mândra apele Oltului au inundat peste 400 de hectare. Imaginile aeriene arată că sătenii din Șona au știut, de secole, pânǎ unde se ridicǎ Oltul. Astfel cǎ limita inundației pare în poze cǎ ocoleşte casele, însă, de fapt, casele au ocolit limita.

Diana Iabrașu, coordonator al Arhivei satului Şona: Ar trebui să fim atenți la modul în care se delimitează bine zonele de construcție din jurul râurilor. Vrem să lucrăm cu localnicii pentru a înțelege din poveștile vechi felul în care ei foloseau Oltul că resursă, știau să citească toate semnele naturii. Lucruri pe care noi azi le-am cam pierdut.

ONG-urile din zona vor să formeze în acest an o coaliție pentru Olt, pentru a găsi soluții de conservare și valorificare a luncii acestui râu, dar și a altor cursuri de apă.

Marina Neagu, coordonatoarea Asociaţiei MKBT Make Better: Vedem deja foarte multe exemple, atât în țară cât și în afară, cum cetățenii se coalizează și încep să se antreneze în a lucra mai susținut, mai cu inițiativă, alături de autorități locale, pentru a se îngriji de râurile care le travesează comunitățile.

Oltul a inundat și o parte a drumului Via Transilvanica, recent deschis în zona Șona. Și au adus cu ele, că peste tot, munți de deșeuri. Localnicii speră că autoritățile să ia măsuri pentru a descuraja pe viitor aruncarea gunoaielor în apă, în amonte de satul lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite