Cum vrea România să stimuleze producția internă de medicamente. Modelul spaniol, în atenția ministrului Alexandru Rogobete

Alexandru Rogobete, in Spania / Sursa Facebook
9 January 2026, 13:28 (actualizat 9 January 2026, 14:08)

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a discutat vineri dimineaţă cu reprezentanţi ai Ministerului Industriei din Spania despre dezvoltarea şi stimularea producţiei de medicamente şi consumabile medicale în plan naţional.

În această dimineaţă am avut o vizită de lucru la Ministerul Industriei din Spania, alături de omologii mei de aici, atât la nivel de conducere, cât şi la nivel tehnic. Discuţiile s-au concentrat pe un subiect esenţial pentru viitorul sistemelor de sănătate: dezvoltarea şi stimularea producţiei de medicamente şi consumabile medicale în plan naţional. Spania derulează de ani buni un program inovator – Pro-Farma – care sprijină producţia internă de medicamente şi dispozitive medicale, cu beneficii clare: stabilitate pentru sistemul de sănătate, acces mai rapid pentru pacienţi şi o industrie farmaceutică mai puternică“, a scris Rogobete pe Facebook.

El a menţionat că a convenit cu secretarul de stat în Ministerul Industriei din Spania, Jordi Garcia Brustenga, demararea procedurilor pentru semnarea unui Memorandum de colaborare între cele două ministere, care să permită schimbul de expertiză şi bune practici în vederea dezvoltării unui program similar şi în România.

“Am convenit împreună cu Jordi Garcia Brustenga să demarăm procedurile pentru semnarea unui Memorandum de colaborare între cele două ministere, care să permită schimbul de expertiză şi bune practici în vederea dezvoltării unui program similar şi în ţara noastră. Cred cu tărie că trebuie să ieşim din logica lui ‘nu se poate’ şi să gândim strategic dezvoltarea sănătăţii pe toate palierele: infrastructură, resursă umană, industrie şi acces real la tratamente pentru oameni”, a precizat ministrul Sănătăţii. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite