Cum vor fi afectate exporturile românești de tarifele impuse de SUA

3 March 2025, 08:28 (actualizat 3 March 2025, 14:35)

Tarifele pe care administrația Trump amenință că le va impune produselor importate din Europa i-au alertat pe diplomații de la Bruxelles. Germania este țara europeană care exportă cele mai multe mărfuri în SUA și e urmată de Italia. România vinde semifabricate din fier, anvelope și părți componente pentru vehicule aeriene, iar comerțul ar fi afectat de taxele suplimentare.

Germania e țara europeană care vinde cele mai multe produse în Statele Unite. În 2023 a exportat mărfuri în valoare de peste 150 de miliarde de euro. E urmată în acest top de Italia și de Irlanda. În total aceste trei țări au exportat produse ce reprezintă 55% din totalul mărfurilor vândute de Uniunea Europeană în Statele Unite.

Olof Gill, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene: Companiile americane au reușit să investească și să genereze venituri substanțiale tocmai pentru că UE este o piață mare, unitară și favorabilă afacerilor. Acesta este, de asemenea, unul dintre principalele motive pentru care comerțul transatlantic se ridică la peste 1,5 trilioane de euro anual, fiind cea mai mare relație bilaterală de comerț și investiții din lume. Uniunea Europeană consideră că ar trebui să lucrăm împreună pentru a păstra aceste oportunități pentru cetățenii și întreprinderile noastre.

În primele 10 luni ale anului trecut companiile românești au vândut în SUA produse în valoare de 2 miliarde de dolari. La fel că în 2023 e vorba în principal de motoare și generatoare electrice, dar și de echipamente electrice.

Bogdan Ivan, ministrul Economiei: Pe noi ne-ar impacta destul de mult acea taxa în special în domeniul oțelului, dar și a altor tipuri de metale pe care le exportăm acum în SUA. Noi avem o balanță comercială favorabilă României în raport cu Statele Unite ale Americii, exportăm cu peste 1 miliard de dolari mai mult decât exportăm de acolo, iar acest lucru evident ar însemna o congestie a relațiilor comerciale cu SUA. Ei au distincție între taxarea materiilor prime și a materialelor procesate. Impactul va fi mai mult asupra pieței din Europa care va avea o potențială criză de supraproducție până când vom găsi noi piețe pentru materia noastră prima.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Din perspectiva mea un război economic dintre doi aliați nu este niciodată o idee bună pentru că tarifele de fapt duc la prețuri mai mari pentru cetățeni, iar întreagă esență a comerțului liber e că fiecare partener să se concentreze pe avantajul sau comparativ, să producat lucrurile la care se pricepe la prețul cel mai bun.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite