Cseke Attila: Lucrăm la reformularea proiectului de lege privind reforma administraţiei să poată fi promovat ca ordonanţă de urgenţă

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila
11 February 2026, 16:18

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat, miercuri, că în această perioadă se lucrează la câteva reformulări la proiectul de lege privind reforma administraţiei publice, pentru ca acesta să poată fi promovat în Guvern ca ordonanţă de urgenţă.

“Proiectul de lege nu a fost avizat, deocamdată, de Ministerul Agriculturii, dacă aveţi această informaţie aţi citit şi ce scrie în acel aviz şi, evident, o să facem un răspuns, pentru că Ministerul Agriculturii a făcut nişte propuneri care nu intră în sfera de competenţă a Ministerului Agriculturii”, a precizat Cseke Attila, în contextul în care ministrul Florin Barbu a afirmat că Ministerul Agriculturii a trimis către Ministerul Dezvoltării proiectul de ordonanţă nesemnat cu cererea să fie exceptat deoarece şi-a făcut reorganizarea.

Ministrul Dezvoltării a mai fost întrebat, după ce a participat la lucrările Adunării Generale a Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România, în ce stadiu se regăseşte proiectul de act normativ privind reforma administraţiei şi dacă s-a luat o decizie cum va fi promovat, scrie Agerpres.

“Am avut ieri şi avem şi în aceste zile discuţii cu principalele ministere avizatoare şi, în principal, cu Ministerul Justiţiei, astfel încât proiectul să fie ajustat în aşa fel încât eventuale vicii de constituţionalitate să fie reduse la minimum posibil. Drept urmare, lucrăm la reformularea a două-trei texte din proiectul de lege ca să poată fi promovat, în urma acestor reformulări, ca şi ordonanţă de urgenţă”, a indicat Cseke Attila.

El a menţionat că nu vor fi modificări “de fond”.

“Doar sunt necesare anumite reformulări pe care Ministerul Justiţiei le-a cerut. Respectiv, va fi o măsură care mai mult ca sigur va fi eliminată, unde s-au invocat decizii ale Curţii Constituţionale, astfel încât, evident, Guvernul nu vrea să aprobe ceva pentru care avem decizii de neconstituţionalitate”, a explicat Cseke Attila.

În opinia sa, ar fi fost mult mai bine ca măsurile de reformă a administraţiei să fi intrat în vigoare anul trecut.

“Cred că trebuie să ne ocupăm de ceea ce avem pe masă. Pe masă avem acest pachet de administraţie din iulie-august anul trecut. Am mai declarat şi susţin în continuare că era foarte bine sau era mult mai bine pentru situaţia politică, inclusiv a coaliţiei, ca acest pachet să fi intrat în vigoare anul trecut. Să fi avut măsuri prin care şi statul îşi reduce din cheltuielile publice, pentru că acestea sunt necesare. Şi eu cred că trebuie să ne concentrăm pe ceea ce avem pe masă. Pe masă avem acest pachet şi acest pachet trebuie să fie promovat, într-un fel sau altul, în zilele următoare”, a transmis ministrul.

Între textele în curs de reformulare se regăseşte şi unul privitor la contravenţii.

“Este o măsură referitoare la o contravenţie, prin care noi propuneam ca, dacă ea nu este plătită după o perioadă de timp, chiar după mai mulţi ani să poată să fie transformată în amendă penală. Înţeleg că sunt mai multe decizii ale Curţii Constituţionale astfel încât o faptă contravenţională nu poate deveni faptă penală sau sancţiune penală. Am înţeles acest lucru şi ne vom conforma exact cum a solicitat Ministerul Justiţiei”, a mai precizat Cseke Attila.

El a evidenţiat că forma finală a proiectului va fi decisă de coaliţia de guvernare, cu acordul celor patru preşedinţi de partide care o formează.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite